İhracatçılar özerkliği alarak 200 milyon $'ı cebe koyacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) kuruluş, işleyiş ve görevlerini düzenleyen yasa tasarısında binde 5 olan aidat binde 2'ye düşürüldü

Çarşamba 11.06.2009
ABONE OL
Türkiye'nin önde gelen sivil toplum örgütlerinden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) özerklik istiyor. TİM'in, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) gibi yarı kamu yarı meslek örgütü niteliğinde güçlü bir yapıya kavuşturulması planlanıyor. Anayasa Mahkemesi'nin şubat ayında verdiği iptal kararı nedeniyle TİM'in kuruluş, işleyiş ve görevleri yeniden düzenlendi. Konuya ilişkin yasa tasarısı Meclis Alt Komisyonu'nda kabul edildi. Komisyon Başkanı Mücahit Fındıklı, TİM'in daha demokratik bir yapıya kavuşturulması için çalıştıklarını söyledi. Tasarıda, TİM'in binde 5 olan aidatı binde 2'ye düşürüldi. Bu yıl öngörülerin ihracatın 90 milyarı geçmeyeceğini söylediğini ancak hedefin 100 milyar dolar olduğunu hatırlatan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan " Aidat binde 2 uygulansa, toplanacak para 200 milyon dolardır. Bu para da ihracat için harcanacak" diye konuştu. Mücahit Fındıklı da, TİM'in niteliğinin meslek örgütü mü yoksa kamu kurumu mu olduğu noktasında belli bir tanıma ulaşmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti.

"BİZE DESTEK VERİN"
TİM Başkanı Büyükekşi de, SABAH'a yaptığı değerlendirmede, daha demokratik ve özerk bir yapı için hem iktidar hem de muhalefetten destek istedi. Büyükekşi "Önergelerle özerk bir yapıya kavuşması yönünde adımlar atacak. Bu yapı içinde ne kadar özerk olursa o kadar iyi. Şu halinden daha özerk olacağız" dedi.

FUAR, SERGİ VE TANITIM FAALİYETİ DÜZENLEYECEK
TASARIYA
göre, TİM, ihracatçılar arasında mesleki ahlak dayanışmasını sağlayacak. Sektör ile ilgili eğitim öğretim kurumlarına yardımda bulunacak ve yenilerinin kurulmasına öncülük edecek. Amaç ve görevlerini gerçekleştirmeye yönelik vakıf kuracak, kurulmuş olanlara iştirak edecek. Laboratuvar, test, muayene ve belgelendirme konularında üyelerini destekleyecek; fuar, sergi ve tanıtım faaliyetleri düzenleyecek. Birlik yönetim kurulunca yapılacak ek ödenek talepleri, TİM yönetim kurulunca değerlendirilerek, Müsteşarlığa sunulacak.

TOPLANAN PARA İHRACAT İÇİN HARCANACAK
Bakan Çağlayan, "Bu yıl öngörüler ihracatımızın 90 milyar doları geçmeyeceğini söylüyor. Hedefimiz 100 milyar dolar. Aidat binde 2 uygulansa, toplanacak para 200 milyon dolar. Bu para da ihracat için harcanacak" dedi.