Katar, Porsche'un hisselerine talip

Körfez ülkelerinden doğal gaz zengini Katar'ın, Alman spor araba üreticisi Porsche'un hisselerinden bir kısmını almak üzere görüşmelere devam ettiği bildirildi.

Perşembe 11.06.2009 09:23
Güncelleme: Perşembe 11.06.2009 09:24
ABONE OL
Alman ajansı DPA'nın haberine göre, Porsche sözcüsü, "Katarlı yetkililerle sağlam pazarlığın devam ettiğini, görüşmelerin iyi bir atmosferde geçtiğini, fakat henüz verilmiş bir karar olmadığını" söyledi.
Katarlı yatırımcının kim olduğu henüz kesinleşmedi. Ancak konuyla ilgili kişiler, Katar Yatırım Otoritesi'nin Porsche'un hisselerinin yüzde 25'ini almaya istekli olduğunu iddia etti.

Porsche'un halen 9 milyar euroluk borç içinde bulunduğu ve sıkıntıyı azaltmak için 4,5 milyar euroluk sermaye artırımına gideceği ifade edildi. Porsche'un ayrıca Alman ekonomisini canlandırma programı dahilinde hükümetten 1,75 milyar euro kredi istediği, fakat kesin bir sonuca varılmadığı öğrenildi.

Porsche, geçen ay Volkswagen firması ile üretimlerini tek şirket altında birleştirme kararı aldıklarını açıklamıştı. Porsche daha önce para kaynaklarının tükenmesinin ardından Volkswagen (VW) firmasını satın almaktan vazgeçtiğini duyurmuştu. Porsche, VW firmasının hisselerinin yüzde 50'sinden fazlasına sahip ve bu hissesini yüzde 75'e çıkarmak istiyor.

Ekonomik krizin otomotiv endüstrisini vurduğu 2008 yılının sonuna kadar Porsche yılda 100 bin araç satmış ve yıllık 7 milyar euro gelir elde etmişti. Volkswagen firması ise 100 milyarlık euro gelir ile yılda 6 milyon araç satmıştı. Yine geçen Mart ayında Abu Dabi merkezli Abar Yatırım şirketi, Mercedes araçları üreten Daimler AG'nin yüzde 9,1'lik hissesini satın almıştı.