Körfez Türkiye'yi izlemeye aldı

Perşembe 12.06.2009
Güncelleme: Cuma 12.06.2009
ABONE OL
'Araplar bonolarınızın henüz farkında değil'
Lübnan Bankacılık Denetleme Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Walid Alamuddine, Arapların Türkiye'de en önemli piyasa olan Hazine bonolarının farkında olmadığını, daha faal olabileceğini söyledi. İlişkilerin güçlendirilmesi konusunda dün BDDK ile bir mutabakat imzaladıklarını bildiren Alamuddine, Türkiye ekonomisinin gayet iyi göründüğünü söyledi. BankMed Genel Müdürü Nehmeh Sabbagh da Türk ekonomisinin çeşitlilik ve yatırım olanağı sunduğunu belirterek, Arap bankalarının başta tarım olmak üzere doğrudan yabancı yatırımlar konusunda çok faal olabileceğini söyledi.

Körfez yatırımcısının iştahını sukuk kabartır
National Commercial Bank Başekonomisti Said A. Al Shaikh de Türkiye'de sukukun (varlığa dayalı tahvil veya faizsiz bono) yasalaşması halinde yatırımcıların bununla ilgileneceğini ifade ederek, "Bu yasa çıkarsa sukuk, Körfez yatırımcıları için iştah kabartan bir ürün olacak. Eğer Türkiye'de bu yıl sukuk çıkarsa çok sayıda Körfez yatırımcısı bu ihraca katılımcı olmak isteyecektir'' şeklinde konuştu.

2009 TAF Ödülleri Hariri Aydınlar ve Sazak'a
Forumda, Türk-Arap ekonomik ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunan işadamlarına verilen TAF Özel Ödülleri de sahiplerini buldu. Türkiye'deki en büyük Arap yatırımlarının lideri olarak BankMed Başkanı Mohammed Hariri, Türk-Arap işbirliği açılımını Abraaj Capital ile sağlık ve sigorta sektörüne taşıyan Acıbadem Sağlık Grubu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve Türkiye'yi Arap ülkelerinde başarıyla temsil eden Yüksel İnşaat Başkan Yardımcısı Emin Sazak bu yıl ödüllere layık görüldü.