Türk halkı erken rezervasyonu keşfetti, tatilden vazgeçmedi

ETS Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, erken rezervasyon satışlarını geçen yıla oranla yüzde 22 artırarak 135 bin kişiye ulaştıklarını açıkladı.

Cuma 12.06.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 12.06.2009 16:07
ABONE OL
ETS Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, sona eren erken rezervasyon dönemini düzenlediği bir basın toplantısıyla değerlendirdi. Bu yıl ETS Group aracılığıyla yurt içinde ve dışında toplam 430 bin kişinin tatile çıkmasının beklediğini belirten Mehmet Ersoy, 135 bin tatilcinin ise erken rezervasyon paketi satın aldığını bildirdi. Turizm sektöründe tüm dünyada daralma beklenirken, Türkiye'de erken rezervasyon satışlarında görülen artışın 'patlama' şeklinde algılanması gerektiğini ifade eden Mehmet Ersoy, "Erken rezervasyondaki bu büyüme rakamı gösteriyor ki; Türk halkı her şeye rağmen tatile çıkma alışkanlığından vazgeçmemiştir" diye konuştu.

Erken rezervasyon satışlarındaki yüzde 22'lik büyümenin tamamının münferit şekilde tatile çıkan kesimin tercihlerinden oluştuğuna dikkat çeken Ersoy şunları söyledi: "Türkiye'de tatile çıkan her 100 kişiden 60'ı münferit, geri kalan yüzde 40'lık kesim ise organize tur şirketleri aracılığıyla tatil tercihini kullanıyor.

Rakamlar gösteriyor ki; münferit pazardan organize tur şirketlerine kayan payın büyük bir bölümünü ETS Group olarak biz almışız. ETS Group şirketlerinden tatil paketi satın alanların yüzde
70'inin bir önceki yıl da tatilini bizim aracılığımızla yaptığını görüyoruz. Bu oran misafir memnuniyetine verdiğimiz önemin açık göstergesidir."

ERKEN REZERVASYONLA TATİL YÜZDE 60 DAHA UCUZ

Türk halkının erken rezervasyonla tatile çıkma avantajlarını keşfettiğini vurgulayan Mehmet Ersoy, aylar öncesinden paket satın almanın yüzde 60'a varan oranlarda ucuzluk anlamına geldiğini kaydetti. Ersoy erken rezervasyon avantajlarını şöyle sıraladı: "Bu sene yaşanan global kriz yüzünden fiyatlarda euro bazında gerileme oldu. Aylar öncesinden erken rezervasyon yaptıran tatilci hem bu indirimle tatil paketini satın almış oldu, hem de yoğun sezona girildiğinde gelen zamlardan etkilenmemiş oldu. Ayrıca
oteller turisti çekebilmek için hizmet kalitelerini ciddi şekilde artırarak rekabete girdiler. Böylece erken rezervasyoncular daha uygun fiyatlarla avantajlı tatil hizmeti satın aldılar."

BODRUM VE KEMER YİNE GÖZDE

ETS Group'un sona eren erken rezervasyon sonuçları hakkında bilgi veren ETS Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, tatilcilerin bu yıl en çok Bodrum ve Kemer'i destinasyon olarak seçtiklerini ifade etti. Ersoy, Kemer ve Bodrum'u sırasıyla Belek, Side, Alanya ve Marmaris'in takip ettiğini bildirdi.

Destinasyon seçiminde kadınların belirleyici olduğunu satın almada ise erkeklerin ağırlıklı yer aldığını ifade eden Ersoy, daha çok 20 ila 40 yaş grubundaki kişilerin erken rezervasyonu tercih ettiklerini
kaydetti. Öte yandan erken rezervasyonla tatile çıkanların büyük bir kısmının büyükşehirlerde yaşadığı görüldü. Buna göre erken rezervasyonla sadece İstanbul'dan gelen misafirlerin oranı yüzde 60'ı bulurken, Ankara yüzde 12 ile ikinci, İzmir yüzde 4 ile üçüncü sırada yer aldı.

TÜRK OTELLERİ YERLİ TURİST KOTASINI ARTIRDI

ETS Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, Türkiye'deki otellerin de her pazarın gerçeğine hitap edebilen turist kabulüne göre hedeflerini revize etmeyi öğrendiğini kaydederek bu sene özelikle güney sahillerinde konaklayacak yerli yabancı turistlerle ilgili olarak şu değerlendirmeleri yaptı: "Bu sene Rusya, Ukrayna ve Hollanda pazarında bir daralma söz konusu. Buna karşılık İngiltere, Almanya ve yerli turist pazarında bir artış var. Türk otelleri önceden bu gelişmeyi fark edip özellikle yerli
turistler için kotalarını artırma kararı aldılar. Otellerimiz artık pazarı çeşitlendirmek gerektiğine inanıyorlar. Bunu da tur operatörü olarak bizlerin verdiği erken rezervasyon satış 'feedback'leri sayesinde otellerimiz bu yıl hangi pazarın iyi geçeceğini önceden görebilmişlerdir."

SSK PAYI ÖDENSİN, 500 BİN KİŞİ ÇIKARTILMASIN

Okulların geç açılması kararını, "Hükümet tarafından zamanında alınmış çok etkili bir karar" olarak değerlendiren ETS Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, bu sayede Ramazan dönemine gelen satışlarda bir önceki yıla göre yüzde 100 oranında artış kaydedildiğini vurguladı. Turizmciler olarak Hükümet'ten güneydeki bin otelin kışın da açılmasını istediklerini hatırlatan Ersoy, '1 Kasım-1 Nisan döneminde işçilerin SSK payını devletin ödemesi durumunda, 500 bin kişinin işinden atılmadan istihdam edilebileceğini söyledi.

Ersoy, "Yaş ve gelir grupları gibi farklı kesimlere özel kampanyalarla sonbahar ve kışın da otellerin doluluk oranı arttırılabilir. Örneğin emekliler kış aylarında da güney sahillilerinde tatil yapmayı isteyebiliyorlar. Hükümet istihdamı artırmak için paketler açıklıyor. Güneydeki bin otelin kışın da açık kalmasını sağlanırsa 500 bin kişinin istihdam meselesi de çözülmüş olur" dedi.