Brezilyalı Vale, Anadolu'dan gümüş ve demir çıkartacak

Brezilyalılar, Türkiye'de petrolden sonra gözünü maden sahalarına çevirdi. 100 milyar dolarlık Vale, başta demir, gümüş ve bor olmak üzere arama için temaslar yapıyor

Cumartesi 14.06.2009
Güncelleme: Pazar 14.06.2009
ABONE OL
Türkiye ile Brezilya arasında esen sıcak rüzgârlar enerji alanında yeni işbirliklerine de zemin hazırladı. Karadeniz'deki petrol aramaları için 800 milyon doları gözden çıkaran Brezilyalılar gözünü şimdi de Türkiye'deki maden sahalarına çevirdi. Brezilya Devlet Başkanı Lula Da Silva ile Türkiye'ye gelen dünyanın en büyük ikinci maden şirketi Vale'nin, Anadolu'da başta demir, gümüş ve bor konusunda arama yapmak için yetkililerle temasta bulunduğu öğrenildi. Enerji Bakanlığı'na yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, 97 milyar dolar piyasa değerine sahip şirket Ankara'da ofis açmak için yer bakıyor. Petrobras'ın Türkiye'deki yetkililerden bilgi alan Vale yöneticileri Türkiye'de kalıcı yatırımlar yapma konusunda oldukça istekli. 1942'de bir kamu kuruluşu olarak kurulan Vale, 1997'de özelleştirildi. Brezilya ve New York Borsaları'nda hisseleri işlem gören şirketin piyasa değeri 100 milyar dolara ulaşıyor.

50 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Dünyanın önde gelen madencilik şirketlerinden birisi olan Vale, demir, bakır, nikel, alüminyum, kömür gibi yeraltı zenginliklerinin yanı sıra biodizel üretimi konusunda da dikkat çeken yatırımlara sahip. Finlandiya, Kanada, Avustralya, Moğolistan, Çin, Hindistan, Angola, Güney Afrika, Mozambik, Şili ve Peru'da maden arayan şirket, 50 binden fazla kişiye iş imkânı sağlıyor. 2006'da Kanada'nın en önemli madencilik şirketlerinden birisi olan Inco'yu 18.9 milyar dolara satın alan şirket bir yıl sonra Avustralyalı Amci şirketini 661 milyon dolara bünyesine kattı.

YATIRIMCILARI TEŞVİK EDER
YURT Madenciliğini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Güven Ünal, Brezilyalı maden devinin Türkiye'ye yatırım yapmasının sektör açısından olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi. Madencilik sektörüne bugüne kadar yapılan toplam yabancı sermaye yatırımının 250 milyon dolar seviyesinde olduğunu anlatan Ünal, "Dev şirketlerin ülkemize gelmesi rakiplerini de harekete geçirecektir. Bu da sığ olan maden piyasasının derinleşmesine büyük katkı sağlayacaktır" dedi.