İşsizliğe seyirci kalmadılar 3.3 milyonluk iş yarattılar

Ekonomik durgunluktan çıkış yolu arayan hükümetler değişik teşvik paketlerini hayata geçiriyor. Açıklanan paketlerden 3.3 milyon kişiye iş umudu doğdu

Cumartesi 14.06.2009
Güncelleme: Pazar 14.06.2009
ABONE OL
Küresel krizin neredeyse tüm sektörleri vurduğu dünyada hükümetler değişik teşvik paketleri ile krizden çıkış yolları arıyor. Sektörel teşviklerin yanı sıra bölgesel yatırım teşviklerine de yönelen hükümetin istihdam açılımının benzerlerini uygulamaya koyan çeşitli ülkeler dünyanın dört bir tarafındaki milyonlarca işsizin umudu oldu. ABD Başkanı Barack Obama'nın Şubat ayında kongreden geçen teşvik paketi kapsamındaki 10 büyük projeye hız vererek 100 gün içerisinde 600 bin kişinin işinin korunması ve de istihdam yaratılması açıklaması işsizliğin yüzde 9.4'e yükseldiği ABD'de umut yarattı. Ekonominin üçüncü çeyrekten itibaren iyileşeceğini savunan Tayvan Devlet Başkanı Ma Ying-Jeou da ülkede yüzde 5.8 olan işsizlik oranının yüzde 6'yı geçmeyeceği sözünü vererek bu yıl içinde 340 bin kişiye istihdam sağlanacağını açıkladı. Hükümetin aldığı tedbir ve yeni istihdam paketlerinin kısa sürede etkisini göstereceğini savunan Ma Ying-Jeou, vatandaşlarından zaman ve sabır istedi.

18 AYDA 100 BİN KİŞİYE İŞ

1 Haziran'da El Salvador'un devlet başkanlığı koltuğuna oturan Mauricio Funes, ekonomideki gerilemenin ülkeyi zayıflattığını belirterek yolsuzlukların üzerine gitme ve kemer sıkma politikası uygulayacaklarını söyledi. Funes, hükümetin uygulamaya koyacağı kalkınma programının 18 aylık zaman diliminde 100 bin kişiye iş olanağı sağlayacağını belirtti. Çin Hükümeti de artan işsizlikle beraber bu yıl üniversiteyi bitirecek 6.11 milyon mezun için iş olanakları sağlamaya yönelik 6 milyar dolarlık bütçe ayırdıklarını açıkladı. Hükümet başkanı Wen Jiabao, böylece geçen yıla oranla istihdam kapasitesini yüzde 66 artırmayı hedefliyor.