Kalpaklıoğlu: Babama kırılmaya hakkım yok

Ani bir şekilde Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden ayrılan Selçuk Yaşar'ın kızı Feyhan Kalpaklıoğlu, "Düzgün bir şey devrettiğimi düşünüyorum. Gece yarılarına kadar çalıştık. Ama babamı ikna edemediğim sürece yapacak bir şey yok" diyor

Pazar 14.06.2009
ABONE OL
Yaşar Holding'in en büyük hissedarı Selçuk Yaşar'ın isteğiyle sürpriz bir şekilde koltuğu kardeşi İdil Yiğitbaşı'na bırakan Feyhan Kalpaklıoğlu babasına kırgın olmadığını söylüyor ve "Bazen bazı şeyleri kabullenmek lazım. Ben kendim hakkında bu kadar cesur karar veremezdim. Şimdi bu krizi fırsata çevirebilir miyim diye bakıyorum" diyor. Üç yıl önce 'Türkiye'nin güçlü kadınları' ismiyle bir yazı dizisi hazırlamıştım. Feyhan Kalpaklıoğlu da seçtiğim kadınlardan biriydi. 'Yaraları sarıp, Yaşar'ı yurtdışına açtı' başlığıyla Kalpaklıoğlu'nun kriz yıllarında Yaşar Grubu'nda neler yaptığına projektör tutmuştum. Feyhan Kalpaklıoğlu aralarında Hasan Denizkurdu ve Ünal Korukçu'nun da bulunduğu tanınmış isimlerle birlikte çalışmış ve 'Türkiye'nin normal bir dönemden geçmediği yıllardı' dediği 2000'lerin başında çok zor bir dönem geçiren Yaşar Grubu'nu düze çıkartmayı başarmıştı. Başkanlık görevinden ayrıldıktan sonraki buluşmamızda Feyhan Kalpaklıoğlu'nun ilk sözü "Düzgün bir şey devrettiğimi düşünüyorum" oldu. "İnşallah Yaşar Holding çok daha ileri gider. Holding yönetmek kolay değil, şirket yönetmeye benzemiyor." Kalpaklıoğlu başkanlık dönemini ve yaşananları anlatırken, birden ilginç bir şekilde İstanbul'da izlediği Formula 1 yarışlarına atıfta bulunuyor:

ŞİRKETLERDE BU HIZ FAZLA!
"Yarışta baktım lastik değiştirme süresi öylesine hızlı ki. Bu şirketlerde olmamalı böyle. Yaşar Holding için o kadar iyi bir seneydi ki bunu başarabilmek için gece yarılarına kadar çalıştım ben. Yönetim kurulu ve ekibimle tüm organizasyonu kurduk. Bütün yılı önceden tasarladık." Peki durum tam da böyleyken niye bu değişiklik? NiyeYaşar'ın yeni yönetim kulu başkanı İdil Yiğitbaşı'ndan öğrendiğimize göre en büyük hissedar olan baba Yaşar, Feyhan Kalpaklıoğlu'nun o koltuktan kalkmasını istedi? "Babama kırılma hakkım yok" diyor Kalpakloğlu. Ona göre baba Yaşar ile stratejilerde aynı fikirde olmadıkları için böyle oldu ve de baba Selçuk Yaşar'ı ikna edemediği sürece yapacak bir şey yok.

BABAM BANA EMRİVAKİ YAPMIŞTI

Peki geçmişe dönersek, Feyhan Kalpaklıoğlu'nun bu görevi nasıl devraldığını merak ediyorum. "Bu şekilde devralmadım" diyor Kalpaklıoğlu ve anlatıyor: "Babam basın toplantısı yaptı ve anons etti. Aslında bana emrivaki oldu. 3-5 gün düşüneyim dedim ama sonra tamam dedim. 2003 yılında kriz bitmişti Türkiye'de ama bizden henüz gitmemişti. TMSF ile ilgili sorunlar devam ediyordu. Babam 'Birlikte düze çıkartırız' dedi. Beni ikna etti.

DUAYEN SANAYİCİ SELÇUK YAŞAR'IN KARARIYLA KOLTUKTAN İNDİ
FEYHAN
Kalpaklıoğlu, kız kardeşinin açıklamalarından babasının bizzat bu değişimi istediğini artık kendisinin de bildiğini söylüyor. Kalpaklıoğlu, çalışma stiliyle ilgili olarak ise şunları anlatıyor: "Neticede 60 yıl ekonomiye katkı sağlamış bir grubun devam etmesi lazımdı. Dün de bugün de. Ben ekip çalışmasına inandım. Küresel şirketler sözleşmesini imzaladık. Bu bize çok ciddi sorumluluklar verdi. DYO ve Pınar Turquality içinde yer aldı."