Kendim hakkında bu kadar cesur kararı ben veremezdim

Baba Selçuk Yaşar, vaktiyle kızı Feyhan Kalpaklıoğlu'nun TÜSİAD yönetimine girmesini istememiş, Davos gibi toplantılara katılmasından hoşlanmamıştı

Cumartesi 14.06.2009
ABONE OL
FEYHAN Kalpakloğlu, 5 yıldır çok kararlı ve tutarlı bir politika izlediğini düşünüyor ve sonra bu görevden birden bire hiç düşünmediği bir anda ayrılmasıyla ilgili olarak samimi bir itirafta bulunuyor: "Ben kendi kendime bu kadar cesur bir karar veremezdim." Yukarıda da sözünü ettiğim baba Selçuk Yaşar'ın aldığı b u kararın gerçekçelerine gelince? Yiğitbaşı'nın söylediği gibi gerçekten bu bir 'Nöbet değişimi' mi? Öyleyse peki neden bir süreç içinde olmadı da çok ani oldu? Geçiş dönemine ne oldu?

GRUP DIŞI ÇALIŞMASINA KARŞIYDI

Geçmişten bildiğim, hatırladığım bazı olaylar var. Mesela Feyhan Kalpaklıoğlu'nun ekonomi hayatında çok aktif olmasının baba Selçuk Yaşar'ın hoşuna gitmediği söyleniyor. Hatta deniyor ki TÜSİAD'ın Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın başkanlığındaki yeni döneminde yönetim kurulu üyeliği teklifi alan Feyhan Kalpaklıoğlu bu görevi istemesine rağmen, Selçuk Yaşar istemedi diye olumlu yanıt veremedi. Kalpaklıoğlu'na bunu da soruyorum. "Babamın istemediği doğru. Benim grup dışında çalışmamı istemiyordu herhalde" diyor. Biliyorum ki Davos toplantılarına katılan Feyhan Kalpaklıoğlu'nun birkaç gün İzmir'den uzaklaşmasına bile Selçuk Yaşar dayanamamıştı. İşte belki de tüm bu çatışmalar Yaşar Holding'te herkesi şaşırtan değişim sürecini başlattı ve başkanlık koltuğu bir anda Feyhan Kalpaklıoğlu'ndan İdil Yiğitbaşı'na geçiverdi ve Yaşar Holding'de bir dönem de böylece kapanmış oldu.

Yeni başlangıçlar için hazırlanıyor
Feyhan Kalpaklıoğlu, belki de ilk defa Yaşar isminin gölgesinde kalmadan kendi ayakları üzerinde durup, yeni projelerle yeni başlangıçlar yapacak. Kalpaklıoğlu, "Şu anda enerji topluyorum" diyor.