'Müdahaleci politikalardan uzaklaşmak için çok erken'

G-8 zirvesinde maliye bakanları küresel ekonomideki olumlu sinyallerle umut dağıtırken "müdahaleci ekonomi politikalarından uzaklaşmak için erken" olduğu uyarısı yaptı

Pazartesi 15.06.2009
ABONE OL
G-8 ülkeleri dünya ekonomisinin iyileşme sinyalleri göstermesi ile birlikte acil durum paketlerini değiştirme ile ilgili planlara başladı. Küresel ekonominin Lehman Brothers'ın iflasının ardından en iyi görünüme sahip olduğu bu dönemde G-8 ülkeleri maliye bakanları İtalya'nın Lecce kentinde biraraya gelerek ekonomideki sürdürülebilir büyüyeme yakalanana dek acil çıkış planlarına devam edeceklerini açıkladı. Toplantılarda üzerinde en çok durulan konu bütçe açıkları ve bankalara yapılan kurtarma planları oldu. Toplantılar sonrasında "Bütçe açıklarını ve kurtarma paketlerinin etkisinin sona ermesi için daha çok erken olduğu" vurgusu yapıldı. Toplantılarda dünya borsalarının yükselmeye başladığı, faiz oranlarının istikrarlı hale geldiği ve tüketici güveninin geri döndüğüne vurgu yapılırken ABD Hazine Bakanı Tim Geithner, kurtarma paketlerinin tamamlanması için çok erken olduğunu söyledi.

'OLGUNLAŞMAMIŞ POLİTİKALAR'
Ekonomik ve finansal riskin hâlâ devam ettiği uyarısının yapıldığı toplantılarda büyümeye süreçlerine geçilse dahi işsizlik oranlarının devam edeceği açıklandı. Geithner "Global ekonomi gerçek potansiyelinin çok altında çalışıyor ve hala bazı mücadelelerle karşı karşıyayız" diye konuştu. Geithner ayrıca Eylül 2008'den bu yana dünya ekonomisinde yaşanan gelişmelerin ardından 'müdahaleci ekonomi politikaları'ndan uzaklaşmak için de henüz erken olduğunu açıkladı. Almanya Maliye Bakanı Peer Steinbrueck, enflasyonu önlemek için "güvenilir çıkış stratejisi"önerisinde bulunurken İngiltere Hazine Bakanı Alistair Darling ise olgunlaşmamış politikalarla küresel ekonomiye zarar verildiği konusunda uyarıda bulundu.