Yaşar Holding, Viking Kâğıt hisselerini yabancıya satacak

Su, boya ve gıdada büyümeye odaklanan Yaşar Holding kâğıt sektöründen çıkıyor. Selçuk Yaşar, Viking Kâğıt hisselerinin satışı için yabancılarla görüştüklerini söyledi

Pazar 15.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009
ABONE OL
Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar, grup olarak kağıt sektöründen çıkmak istediklerini söyledi. Su, gıda ve boyada büyüme planlarının bulunduğunu, bu kapsamda kağıttan çıkmayı planladıklarını belirten Yaşar, Viking Kağıt'taki hisselerin satışı için Danimarkalı ve Finlandiyalı gruplarla görüştüklerini ifade etti. Grup bünyesinde yer alan ve Türkiye'nin ilk kağıt fabrikası olma özelliğini taşıyan Viking Kağıt'ın satışı için 2001 yılında Hollandalı SCA Mölnlycke Holding ile görüşme yapılmış ancak satış gerçekleşmemişti. Yaşar, İzmir'in Bornova ilçesinde yer alan eski DYO Fabrikası arazisiyle ilgili de bir dizi görüşme yaptıklarını söyledi. Fabrika arazisinin 136 dönüm olduğunu ve çok yakınında büyük alışveriş merkezleri ve konut projelerinin bulunduğunu kaydeden Yaşar, araziyle bir kaç grubun ilgilendiğini dile getirdi. Yaşar, arazinin 150 milyon dolar değerinde olduğunu belirterek, ''Bu konudaki görüşmeleri ben yürütüyorum. Suudi Arabistanlılar ve Bauhaus grubuyla görüşüyoruz. 3 ayda netleşir'' diye konuştu.

MİNİ HİNDİ ÜRETECEK

Gıda sektöründe ise yeni bir hindi türüyle atılım yapmayı hedeflediklerini anlatan Yaşar, tavuk etiyle rekabet edebilecek daha küçük boyutlarda yeni bir tür hindi üretimine başlayacaklarını ifade etti. Beyaz hindiyi Türkiye'ye ilk getiren kişi olduğunu, şu anda hindi etinin büyük bir sektör haline geldiğini ifade eden Yaşar, ''Şimdi mini hindi çıkarıyoruz. Büyük bir olay olacak. Tavuktan yaklaşık bir kilogram ağır, fiyatı da 1 TL daha yüksek. Tüketicinin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Üretimini Seferihisar'daki Hedef Çiftliği'nde yapacağız'' dedi.

DEĞİŞİM GENÇLİK VE DİNAMİZM GETİRDİ
YÖNETİM kurulunda yapılan görev değişiklikleriyle ilgili olarak da, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin Feyhan Kalpaklıoğlu'ndan İdil Yiğitbaşı'na geçmesi ve yönetim kurulundaki değişiklerle gruba dinamizm geldiğini söyledi. Son görev değişikliğiyle üst yönetimdeki yaş ortalamasının 70'lerden 50'lere indiğini kaydeden Yaşar, "Üst yönetimdeki bu değişiklikle daha da gençleştik, gruba bir dinamizm geldi'' dedi.

2001'DE DE SATIŞ İÇİN GÖRÜŞÜLDÜ
Yaşar Holding,Viking Kâğıt hisselerinin satışı için Danimarkalılar ve Finlandiyalılargörüşüyor. 2001 yılında Hollandalı SCA Mölnlycke Holding ile görüşme yapılmış ancak satış gerçekleşmemişti.