GM, Saab'ı sattı

ABD'li General Motors (GM), Avrupa birimine bağlı İsveçli otomotiv şirketi Saab'ı, yine İsveçli spor otomobil üreticisi Koenigsegg Automotive başkanlığındaki konsorsiyuma sattı.

Salı 16.06.2009 13:59
Güncelleme: Salı 16.06.2009 14:11
ABONE OL
GM ve Saab, Saab'ın, Koenigsegg Automotive'e satışıyla ilgili mutabakat zaptına bugün imza attı. Bu satış ayrıca, Avrupa Yatırım Bankası'nın taahhüt ettiği ve İsveç hükümetinin garanti verdiği 600 milyon dolar tutarındaki fonu da kapsıyor. Satışla ilgili ek fonlar GM ve Koenigsegg Group tarafından
sağlanacak.

Saab'ın satışının tutarına ilişkin bilgi verilmezken, satışın üçüncü çeyreğin sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Şirket, 20 Şubat'ta iflas koruma başvurusunda bulunmuştu.

Saab'ın, yılda sadece 18 araç üreten ve 45 kişiyi istihdam eden Koenigsegg şirketine satılması, bu şirketin Saab'ı yönetip yönetemeyeceği konusunda bazı kaygılara yol açtı.

Ancak, GM Avrupa'nın Başkanı Carl-Peter Forster yaptığı açıklamada, ''Koenigsegg Group'un, yeniliğin, girişimci ruhun ve finansal gücün gerçek bir birleşimi olması, bu şirketi, General Motors'un yanı sıra Saab için doğru bir seçim yapıyor'' dedi.

GM, ''belli bir zaman sürecinde'' Saab'a teknoloji desteği vermeye devam edeceğini de bildirdi.
Saab, geçen yıl 93 bin 295 otomobil satarak küresel otomobil satışlarının sadece yüzde 1,1'ini yaptı.

İsveç hükümetin yardımıyla 1937 yılında uçak üretmek için kurulan ve 2. Dünya Savaşı'ndan sonra otomobil üretmeye başlayan şirket, İsveç'te 3,400 personeli istihdam ediyor.

Geçen ay GM'nin bünyesindeki Alman otomotiv şirketi Opel ile İngiliz otomotiv şirketi Vauxhall'ın da Kanadalı şirket Magna International başkanlığındaki konsorsiyuma satılmasına karar verilmişti.