Kriz konusunda ciddi bir çaba yok

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel krizin etkilerine ilişkin, ''Bu binayı nasıl yeniden inşa edeceğiz, yangından sonra nasıl derleyip toparlayacağız, bu binayı yeniden nasıl oturulabilir hale getireceğiz? Ben henüz bu konuda ciddi bir çaba görmüyorum'' dedi.

Salı 16.06.2009 11:14
Güncelleme: Salı 16.06.2009 11:15
ABONE OL
Babacan, Euromoney Conferences ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle Conrad Oteli'nde düzenlenen 2. Türkiye Finans ve Yatırım Forumu'nda yaptığı konuşmada, küresel ekonominin son derece zor dönemlerden geçtiği bugünlerde bu tür toplantıların öneminin daha da arttığını, bunun bilinci içerisinde ilgili kurumlarla hükümetin küresel ve bölgesel işbirliklerine gereken desteği verdiğini söyledi.

Dünyanın modern ekonomi tarihinin gördüğü en derin krizle karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Babacan, finans krizinin, hemen arkasından ekonomide ciddi daralmaları beraberinde getirdiğini, istihdamla ilgili sorunların ortaya çıkmaya başladığını, ülkelerin bütçe açığı ve borç stoku üzerinde çok olumsuz etkiler göstermeye başladığını anlattı.

Krizin kısa vadeli etkilerinden korunabilmek amacıyla ''dünyanın en büyük ekonomisi'' diye baktıkları ülkelerin hiç de alışılagelmeyen yöntemler uygulamaya başladığını belirten Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Şu ana kadar gördüğümüz çabalar, ağırlıklı olarak yangını söndürme çabaları. Yani bir yangın var. Bu yangını büyütmeden nasıl kontrol altına alırız ve nasıl söndürürüz çabaları... Oysa ki bu binayı nasıl yeniden inşa edeceğiz, yangından sonra nasıl derleyip toparlayacağız, bu binayı yeniden nasıl oturulabilir hale getireceğiz? Ben henüz bu konuda ciddi bir çaba görmüyorum. Belki bu soruyu sorduğumuzda bazıları 'daha çok erken. Hala yangını tam kontrol altına alamadık. Hele önce tamamıyla bir söndürelim, ondan sonra düşünürüz, bakarız' diyecek. Ancak eğer bugünlerden artık yavaş yavaş bu yangın söndükten sonra neler yapılacağıyla alakalı bir öngörülebilirlik getirilmezse... Hükümetler, merkez bankaları, tekrar eski noktaya dönebilmek için, olan hasarın, yapılan hataların tekrar etmemesi için neler yapılması gerektiğini açıkça ortaya koyması gerektiğinin şart olduğunu düşünüyorum.''

Dünya ticaretinde en az yüzde 10 civarında daralma olacağını dile getiren Babacan, böylesine zor koşullarda neler yapılması gerektiği konusuna değinirken, Türkiye'nin bu konuda çok aktif olduğunu söyledi.

Ali Babacan, özellikle denetim ve düzenlemede mutlaka küresel bir yaklaşımın olması gerektiğini düşündüklerini ifade ederek, ''Dünyanın en büyük ekonomisi 'ben çok büyüğüm, diğerleri kendi işine bakabilir ya da diğerleriyle ilgili söz sahibi olabilirim, ama bana hiç kimse karışmasın' dememeli, diyememeli. Böyle dediği anda neler olduğunu çok acı bir şekilde yaşadık, yaşıyoruz'' şeklinde konuştu.