Uyarı lafta kaldı, döviz ile borçlanma esnetildi

Salı 16.06.2009
Güncelleme: Salı 16.06.2009
ABONE OL
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, yaptığı açıklamalarda, döviz geliri olmayanların kur riskine karşı dövizle borçlanmamalarını uyarısı yapıyordu. Hükümet ise, Babacan'ın dünkü açıklamalarına göre, döviz geliri olmayan Türk şirketlerinin de yurtiçinde döviz cinsi borçlanmasına izin verdi. Belirli limitler dahilinde geliri döviz cinsi olmayan Türk şirketleri iç piyasadan döviz cinsinden borçlanabilecek. Böylelikle şirketlerin dövizlerinin yurtiçinde kalması hedefleniyor. Yurt içinde döviz cinsi kredi kullanabilmekteki kısıtlamalar nedeniyle firmaların sıklıkla Türkiye'de kurulu bankaların yurtdışı şubelerinden döviz kredisi kullanma yöntemine başvurduğuna işaret eden Babacan, şu değerlendirmede bulundu: "2009 Mart sonu itibariyle reel sektör firmalarımızın yabancı para cinsinden sağladığı 139 milyar dolarlık kredinin 35 milyar dolarlık kısmı Türkiye'de kurulu bankalarımızın yurtdışı şube ve iştiraklerinden kullanılmıştır. Biz bu kuruluşları içeride ne kadar kısıtlarsak kısıtlayalım bu kuruluşlar zaten bu döviz kredisini alır bunun önüne şu anda geçmek mümkün değil. Dolayısıyla risk ilavesi asla söz konusu değil."

GÖRÜŞLER
HAKAN ATEŞ / Denizbank Genel Müdürü
Para artık Malta'ya gitmez, ülkede kalır

Türk şirketlerine yasal engellerden ötürü döviz cinsinden kredi kullandıramıyorduk. Bu yüzden herkesin Malta da, Bahreyn'de şubesi vardı. Yeni düzenleme ile paraları Bahreyn'e, Malta'ya kaptırmayacağız, artık burada kullanacağız. 2002-2007 arasında yurtdışı şubelerden kullandırılan krediler nedeniyle Maliye sektöre ciddi bir ceza kesmişti. Bu yüzden canımız çok yanmıştı.

SİNAN AYGÜN / ATO Başkanı
Faiz sınırlanmaz ise 2-3 yılda bir yapılanma olur

Yıllık mevduat faizinin yüzde 10'a kadar düştüğü bir ortamda bankalar kredi kartlarına yıllık yüzde 50 faiz uyguluyor. Kart faizi bu kadar yüksek kaldığı sürece her ikiüç yılda bir yeni bir yeniden yapılandırmaya gitmek zorunda kalırız. Faiz makul bir oranla sınırlandırılamadığı sürece soruna kökten çözüm getirilemez. Bankaların kredi kartlarından aldığı yıllık ücret ve komisyonların da tümüyle kaldırılması gerekli.

MURAT YALÇINTAŞ / İTO Başkanı
Sosyal açıdan doğru bir karar

Kredi kartı borçlarının yapılandırılması özellikle sosyal açıdan çok doğru bir karar. Çok önemli bir kesim gelecek için daha umutlu olacak. Bankalar da takipteki alacaklarının büyük bir bölümünden kurtulabilecek. Döviz kredisi düzenlemesi ile firmalar da yeni finansman imkânına kavuşacak.

BİLGEHAN KURU / Halk Bankası Gn. Md.. Yardımcısı
Borcuna sadık cezalanmasın
Karar genel hatlarıyla olumlu bir girişim. Özellikle borcun yapılandırılmasına yönelik bu tür düzenlemelerin borcuna sadık kesimin cezalandırılmadığı bir yapıda olması çok önemli. Çözüme hizmet eden bu düzenlemeye sadece bankalar değil kredi kartı hamilleri de destek vermelidir. Tarafların banka, müşteri ve genel olarak da ekonomi oyuncularının karşılıklı kazandıkları bir çözüm olarak tespit edilmelidir.