Uzan'a 3.5 yıl hapis

Cem Uzan'ın avukatı Şaylan Çığgın, müvekkilinin kendisine ait malı kendi evinde bulundurduğu gerekçesiyle "akıl almaz biçimde" cezalandırıldığını savundu ve "Bu da Türkiye'de bir ilktir" dedi.

Salı 16.06.2009 10:41
Güncelleme: Salı 16.06.2009 10:57
ABONE OL
Cem Uzan'ın avukatı Şaylan Çığgın, Uzan hakkında evinin havuzunda 3 milyon 596 bin adet kontür kartını bulundurduğu iddiasıyla Küçükçekmece 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği 3 yıl 6 aylık hapis cezası üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Çığgın, açıklamasında, müvekkili Uzan hakkında söz konusu mahkeme tarafından verilen mahkumiyet kararının çok açık biçimde usul ve yasaya aykırı olduğunu savundu. Çığgın, açıklamasında şöyle dedi:

"Bilirkişi incelemesi yapmak yönünde karar alınmışken dava açıldıktan yaklaşık 4 sene sonra usule aykırı biçimde davaya katılan TMSF'nin talebi ile bu karardan dönülmüştür. Bu nedenle sayın Mahkeme tarafından eksik inceleme ile karar oluşturulmuştur. Müvekkil kendisine ait malı kendi evinde bulundurduğu için akıl almaz biçimde cezalandırılmıştır. Bu da Türkiye'de ilktir. Yerel Mahkemesi bu kararı Yargıtay incelemesi sonucunda bozulacağına inancımız tamdır."