"Kuleli Askeri Lisesi'nin müze olmasını istiyorum"

Boğaz'daki kamu binalarının bakanlığına devri için çaba gösteren Bakan Günay, "Tescilli yapıları Genelkurmay'dan istedim. Prensipte anlaştık. Kuleli'nin müze olmasını istiyorum" dedi

Salı 17.06.2009
ABONE OL
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kuleli Askeri Lisesi'nin müze olarak değerlendirilmesinin daha doğru olacağını belirterek "Genelkurmay'dan tescilli yapıları isetdim. Prensipte anlaştık" dedi. Günay Ankara'ya Louvre Müzesi benzeri bir müze yapmak için kolları sıvadıklarını ve Eylül'de bunun için bir proje yarışması düzenleyeceklerini söyledi. Türkmenistan'da Avaza Turizm Bölgesi'nin açılış törenine giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Günay önemli değerlendirmelerde bulundu. Bunlardan biri Boğaz'daki Kuleli Askeri Lisesi'ne yönelikti.

PRESTİJLİ YAPILAR KAMUDA

Kamunun geçmişte en prestijli binaları kendisine ayırdığını hatırlatan Günay, "Bunların yapıldığı dönemde Türkiye'nin dünyaya açılması, tarihi, sanatı ve kültürü ile hatırlanan bir ülke olması derdi yoktu. Ama şimdi ülkelerin değeri, kültür ve sanat atılımlarıyla ölçülmeye başlandı. Sultanahmet'teki durumun benzerinin Boğaz'daki okullar için de geçerli olduğunu kaydeden Günay, asker ya da sivil ayrımı da yapmadan buradaki okulların başka yerlerde yapılabileceğini, nostaljisi olan bu binaların da farklı şekillerde kullanılabileceğini kaydetti. Bu görüşüne İstanbul'daki Kuleli Askeri Lisesi'ni örnek veren Günay, binanın çok güzel bir müze olabileceğinin altını çizdi ve ekledi: "Genelkurmay'dan tescilli yapıları istedim. Prensipte anlaştık." Kıyı imarının belediyelerden alınarak merkezi yönetime devredilmesi eleştirilerine de "Her seçimdeki rant kavgası sahilleri betonlaştırdı. Amacımız sahillerde bütüncül bir yaklaşım sergilemek" dedi.