ABD'yi korumacılıkla suçlayan Çin kendi kalkanlarını açtı

'Amerikan malı al' maddesi nedeniyle ABD'yi korumacılık zırhı altında ticareti baltalamakla suçlayan Çin, kamu için 'Yerli malı satın al' kararnamesi yayınladı

Perşembe 18.06.2009
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009
ABONE OL
Krizle birlikte dünyada yükselen 'korumacılık' tartışmaları devam ederken, liderlerin söyledikleri ile yaptıkları çelişiyor. Özellikle son olarak Çin'in aldığı son kararın ticari ortakları ile arasındaki tansiyonu yükseltmesi bekleniyor.

ŞİRKETLER TEPKİLİ
Krize karşı uygulamaya koyduğu ekonomik kalkınma programını her geçen gün genişleten ve yeni kararlar alan Çin, programa son olarak devlet kurumları için 'Çin malı satın al' kararnamesi yayınladı. 9 devlet kurumu ortaklaşa aldığı karar ile Pekin tarafından yayınlanan kararnamede, devlet kurumlarına yapılacak alımlarda Çin malı ve servisinin kullanılması zorunlu hale getiriliyor. Çin'in korumacılık kararnamesini hükümet, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, danıştay ile endüstri, idare, konut, ulaşım, demiryolu, su kaynakları ve ticaret bakanlığının ortaklaşa yayınladığı bildirildi. Kararı tepkiyle karşılayan Çin'de faaliyet gösteren yabancı şirketler, hükümetin kurtarma paketi ile bağlantılı projelerde devre dışı bırakıldığını savunuyor. Çin Hükümeti ayrıca, yerel endüstri birliklerinden gelen şikayetler üzerine yerel yönetimler hakkında yabancı şirketlere iltimas sağlandığı gerekçesi ile soruşturma açtı.

Pekin yönetimi Şubat'ta ABD'ye karşı çıkmıştı
Bundan birkaç ay önce ABD'nin açıkladığı kurtarma paketi çerçevesinde gündeme gelen 'Amerikan malı' kullanılması maddesi Pekin yönetiminin büyük tepkisini çekmişti. Söz konusu maddede, paketten ayrılacak parayla yapılacak okul, yol ve demiryolu inşaatı gibi altyapı yatırımlarında kullanılacak demir, çelik gibi malzemelerin Amerikan yapımı olması şartı getiriliyordu. Uluslararası ticaret kurallarına uyumun temel alınması gerektiği eklenerek kelime oyunuyla yumuşatılan madde Kanada, Avrupa Birliği ülkeleri ve Çin tarafından sert tepki görmüştü. Şubat ayında yaptığı açıklamada korumacılık kararlarının kaygı yarattığını belirten Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Yao Jian, "Bazı ülkeler ekonomik kalkınma programlarında kendi ürettikleri malların kullanılmasını öncelikleri arasına alıyor. İçinde bulunduğumuz küresel finansal krizde bu tür kısıtlayıcı kararların ele alınmasının bizde derin kaygılar yarattığını açıkça ifade etmek isterim" demişti.

Çin hedge fonlara 200 milyar $ yatıracak
200 milyar dolarlık sermaye varlığına sahip Çin, hedge fonlara yatırım yapmayı planlıyor. Çin'in sermaye varlık danışmanlarından Felix Chee, hedge fonlarla ilgili olarak planlı yatırımları tercih edeceklerini söyledi. GAIM Uluslararası Hedge Fon Konferansı'nda konuşan Chee, China Investment Corp.'un hedge fon dairesinin başında görev alacağını belirterek, "Biz bu konuda en iyi yönetici ve bir avuç fona bakıyoruz. Bir avuçtan kastım beş veya daha az" diye konuştu.