Haas: Deva'da küçücük bir hisse dahi satmayacağız

Deva Holding Yönetim Kurulu Başkanı Philipp Haas, Deva ve ana hissedarı Eastpharma'da hisse satma gibi bir düşünceleri olmadığını söyledi. Haas "Küçük bir hisse bile satmayız" dedi

Perşembe 18.06.2009
Son Güncelleme: Perşembe 18.06.2009
ABONE OL
Çerkezköy fabrikasına 5 milyon euroluk makine yatırımı yaparak ilaç üretimini artırmayı hedefleyen Deva Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Philipp Haas, Deva ve ana hissedarı Eastpharma'da hisse satma gibi bir düşünceleri olmadığını söyledi. Türk ilaç sektörüne ilişkin gelişmeleri değerlendirdiği basın toplantısında konuşan Haas "Ne Deva, ne de Eastpharma'da küçük bir hisse bile satma düşüncemiz yok. Satış konusunda kimseyle konuşmuyoruz, konuşmayacağız" dedi. Eastpharma, Deva Holding'in yüzde 82.24 hissesini elinde bulunduruyor.

'TEŞVİK YATIRIMI ARTIRIR'
Hükümetin teşvik paketinin, ilaç sektörüne yönelik özel düzenleme içermemesine rağmen ilaç yatırımlarını artırıcı nitelikte olduğunu belirten Haas, sektörün orijinal ve jenerik ilaçlar arasındaki fiyat farkını düzenleyen mevzuatın değiştirilmesini beklediğini kaydetti. Mevcut düzenlemede jenerik bir ilacın, orijinal ilacın en fazla yüzde 80'i oranında fiyatlandırılabildiğini belirten Haas "Bu Türkiye'de üretilen ilaçlara rekabette dezavantaj yaratıyor. Jenerik ilaçlar kutu bazında Türk ilaç pazarının yüzde 60'ını oluşturuyor. TL bazında pazar payı yüzde 38 seviyesinde kalıyor. Bu dengenin en az yüzde 55'e 45 seviyesine çekilmesi gerek" dedi. Eşdeğer ilaç kullanımının teşviki halinde, yurtdışından tedarikin minimum seviyeye getirilerek dış ticaret dengesine de katkı sağlanacağını vurgulayan Haas, Türkiye'de eşdeğer ilaç kullanımının yılda 808 milyon euroluk tasarruf anlamına geldiğine işaret etti.

'Yatırıma erken başladık teşvikten yararlanamıyoruz'

Deva Holding'in yatırımlarına planlandığı şekilde devam ettiğini aktaran Haas, teşviklerden yararlanamadıklarını kaydetti. Haas ayrıca, Deva'nın 1 Temmuz itibariyle İMKB Ulusal-100 Endeksi'nde işlem görmeye başlayacak olmasının da şirketin kurumsallaşma sürecinde attığı adımların yanı sıra, kamuoyu ve yatırımcıların şirkete güvenini gösterdiğine işaret etti.