İyileşmenin altı dolu mu, zaman gösterir

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, verilerde iyileşme olduğunu belirterek, "Fakat bu, kötüleşmenin hızının azalması'' dedi... Sanayiciye ihtiyatlı olmasını tavsiye eden Yılmaz, büyümenin Türkiye’de dünyadan daha erken olabileceği mesajını verdi

Çarşamba 18.06.2009
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009
ABONE OL
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ekonomik verilerdeki birtakım iyileşmelerin altının ne kadar dolu, sürdürülebilir mi sürdürülemez mi olduğunun zaman içinde görüleceğini belirtti. Durmuş Yılmaz, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) Meclis Toplantısında yaptığı konuşmada, hala düşüşün devam ettiğini, fakat baş aşağı 150 kilometre hızla giden arabanın 120-130 kilometre hıza düştüğünü, içinden geçilen olayın bu olduğunu söyledi. Ellerinde bir takım veriler bulunduğunu, bu verilere göre iyileşmeler olduğunu tekrarlayan Yılmaz, bu iyileşmenin altının ne kadar dolu, sürdürülebilir mi sürdürülemez mi olduğunun zaman içinde görüleceğini belirtti. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, "O nedenle benim sizlere tavsiyem, ihtiyatlı olmanız. Biz de para politikası otoritesi olarak aldığımız kararlarla bu ihtiyatlılığı ön plana çıkarmaya devam ediyoruz'' diye konuştu.

BÜYÜME ERKEN BAŞLAR

Küresel ekonomiye ilişkin beklentilerde kısmi de olsa bir toparlanma yaşandığına işaret eden Yılmaz, Türkiye'de son çeyrekten itibaren büyümenin pozitif rakamlara geçeceğini öngördüklerini belirtti. Son dönemde açıklanan verilerin, Türkiye'de iktisadi faaliyete dair "kısmi toparlanmaya'' işaret ettiğini belirten Yılmaz, Türkiye ekonomisindeki toparlanmanın küresel ekonomiye göre daha erken başlayabileceğini vurguladı ancak bu krizden çıkışın "yavaş ve kademeli'' gerçekleşeceğini ifade etti.

Notumuz yanlış, daha yüksek olmalı
Türkiye finans sisteminin krize, kredi notunun ima ettiğinden çok daha fazla direnç gösterdiği görüşünü yineleyen Yılmaz, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye yönelik notlarını ekrana yansıtarak, "Biz diyoruz ki bizim derecelendirmemiz yanlış, biz daha yüksek bir notu hak ediyoruz'' dedi. Yılmaz, Türkiye'nin finansal stres endeksindeki bozulmanın da diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha sınırlı kaldığını belirtti.

Tüneldeki ışık çıkış mı yoksa üzerimize gelen araba mı?
Başkan Yılmaz, yaşanan iyileşme havasını gerekçelerini ekonomik göstergelerle açıklarken, bunun "negatifin hızının kesilmesi'' olduğunu, henüz sıfırın üzerine çıkılmadığını kaydetti. Yılmaz, "Tünelin içine girdik. Tünel karanlıktı. Öbür tarafa doğru bir ışık göründü. Işık, öbür tarafa çıkışı mı gösteriyor yoksa üzerimize gelen araba mıdır?'' dedi. Yılmaz'ın sözleri salonda gülüşmelere yol açtı. ASO Başkanı Nurettin Özdebir'in de esprili bir üslupla "moralimizi düzelttiniz'' demesi üzerine Yılmaz, moral bozmaya gerek olmadığını'' söyledi.

Hükümet disiplin taahhüdü vermeli
Yılmaz, orta vadeli bütçe ve borçlanma hedefleri ile uyumlu bir maliye politikası izlenmesinin önemini koruduğunu bildirdi. Durmuş Yılmaz, "Sizin hükümetten talepleriniz var, bizim de Merkez Bankası olarak, hükümetten talebimiz var. İşler tekrar iyiye döndüğünde orta vadede hangi tedbirler alınarak mali disiplin sürdürülecektir bunun taahhüdü isteniyor bu taahhüt son derece önemli. Bizim de hükümetten talebimiz budur'' diye konuştu

Faizler çıkarken de bizi sevin
İktisadi ilişkin açıklanan verilerin faiz indirimlerinin doğruluğunu gösterdiğini belirten Yılmaz, toparlanma işaretlerinin belirginleşmesi halinde, faiz indirimlerinde yavaşlama veya indirimlere ara verilmesinin gündeme alınabileceğini bildirdi. Yılmaz, ''Şu anda ekonominin gereği olarak faizleri indiriyoruz ama şunu bilin, gün geldiğinde faizler artacak. Bizi nasıl faizler düşerken seviyorsanız, çıkarken de sevmeye devam edin'' dedi.

3 aylık repo ihaleleri yapılacak
Merkez Bankası, piyasadaki likidite sıkışıklığının zaman zaman artarak devam edeceği öngörüsünde bulunarak 3 aya kadar vadeli repo işlemlerini kullanmaya karar verdi. Banka bir aylık süreçte her cuma günü 3 ay vadeli olarak ihale gerçekleştirilecek.