Haber turu...

Perşembe 19.06.2009
Güncelleme: Cuma 19.06.2009
ABONE OL
THY'nin yavruları güçlerini birleştirdi
Türk Hava Yolları'nın (THY) markası Anadolu- Jet, yine THY ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress ile ortak uçuş (codeshare) anlaşması yaptığını açıkladı. AnadoluJet'ten yapılan yazılı açıklamada şirketin 1 Temmuz 2009'dan itibaren SunExpress'in İstanbul Sabiha Gökçen, İzmir, Antalya ve Bursa'dan gerçekleştirdiği iç ve dış hat uçuşlarına da düşük ücretle bilet kesebileceği bilgisi yer aldı. AnadoluJet SunExpress'in dış hatlarda Frankfurt, Münih, Zürih, Viyana, Amsterdam, Hamburg, Düsseldorf, Berlin, Stuttgart, Köln/Bonn, Hannover, Stockholm, Amsterdam ve Oslo'ya yaptığı seferlere de bilet kesebilecek.

İtalyan bankalarında kredi notu şoku
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's 21 İtalyan bankasının finansal güç notlarını olası bir not indirimi için negatif izlemeye aldı. Kuruluştan yapılan açıklamada sektörün faaliyet çevresinin önemli ölçüde kötüleştiğinin altı çizildi. Moody's geçen ay İtalyan bankacılık sektörünün görünümünü 'durağan'dan 'negatif'edüşürmüştü. Notu izlemeye alınan bankalar arasında Banca Monte dei Pachi de Siena, Banca Popolare di Milano, ve Banca Sella Holding de yer aldı.Öte yandan 20 İtalyan bankasının bankasının uzun vadeli mevduat ve finansal güç notları ise teyit edildi.

Termo Teknik'te hedef yurtiçinde büyüme
Avrupa'nın önde gelen radyatör üreticilerinden Termo Teknik, 2005, 2006, 2007 yıllarında üst üste elde ettiği ihracat birinciliğinin ardından rotasını Türkiye pazarına çevirdi. Üretiminin yüzde 85'ini ihraç eden şirket, 2009 itibariyle Türkiye pazarındaki etkinliğini arttırmayı ve iç piyasadaki pazar payını 2015 itibariyle yüzde 70 arttırmayı hedefliyor. Genel Müdür Cem Yalçın, Çorlu'daki 100 bin metrekarelik tesislerde yılda ortalama 4.5 milyon radyatör ve 30 bin kombi ürettiklerini belirtti. Yalçın, şirketin halen yüzde 7 olan Avrupa pazar payını yüzde 10'a çıkarmak istediklerini sözlerine ekledi.