IMF'nin rüzgârı borsayı coşturdu

Sabah yatay seyir izleyen İMKB-100 Endeksi, IMF ile 18 aylık 13 milyar dolarlık stand-by anlaşması imzalanacağı söylentisiyle günü % 3.2 primle kapattı

Perşembe 19.06.2009
Güncelleme: Cuma 19.06.2009
ABONE OL
Uluslararası Para Fonu (IMF) 1. Başkan Yardımcısı John Lipsky ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın görüşmesinin ardından Türkiye Masası Şefi Rachel Van Elkan'ın, dün Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ile bir araya gelmesi piyasalarda IMF ile anlmaşma imzalanabileceğini yönelik beklenti oluşturdu. Bazı bankaların IMF ile 13 milyar dolarlık 18 ay vadeli stand-by anlaşması imzalayacağı yönündeki söylentiler de anlaşma beklentisini güçlendirdi. İkinci seansa kadar yatay seyir izleyen borsanın öğleden sonra yüzde 3'ün üzerinde prim yapmasını sağladı.

'POZİTİF ETKİ SÜRER'
İkinci seans ortalarına kadar yatay seyir izleyen İMKB-100 Endeksi'nin ikinci seansta tırmanışa geçerek günü yüzde 3.24 yükselişle 35 bin 715 puandan kapandı. Toplam işlem hacmi ise önceki göre yüzde 16.8 artarak 2.22 milyar lira oldu. Tera Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Çolak "Endeksin ikinci seanstaki yükselişinin tek bir nedeni var, o da IMF. Piyasalar IMF ile bir anlaşmanın çok yakında açıklanacağı beklentisine kapıldı" dedi. Çolak bu pozitif etkisinin ay sonuna kadar devam edeceğini öngördü.