İngiltere'de otomobil üretimi düştü

İngiltere'de otomobil üretiminin 2009 yılının mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre dramatik bir düşüş gösterdiği, üretimin yüzde 43 oranında gerilediği açıklandı.

Cuma 19.06.2009 15:13
Güncelleme: Cuma 19.06.2009 15:21
ABONE OL
Motorlu Araç Üreticileri ve Satıcıları Birliği (SMMT) tarafından açıklanan istatistikler, üretimdeki düşüşe işaret ederken, buna gerekçe olarak pek çok otomobil üreticisinin İngiltere'deki tesislerini kapatmaları gösterildi. Üretimdeki düşüş de ekonomik kriz yüzünden ortaya çıkan talepteki azalmaya bağlandı.

Hükümetin eski araç sahiplerini otomobillerini değiştirmeye özendirmek ve piyasayı canlandırmak için sıfır otomobil alanların eski aracının 2 bin sterlinden satın alınmasıyla ilgili uygulamasının etkilerinin görülmesinin de zaman alabileceği belirtiliyor.

Uygulamanın başlamasından bu yana 60 bin yeni otomobil talebi ortaya çıktığı da belirtilirken, hükümet söz konusu kampanyanın otomotiv sektörünü beklenen canlanmayı getireceğini savunuyor.

Uygulama 2010 yılı mart ayına kadar devam edecek. Uygulama sırasında tüketicinin eski otomobiline verilen 2 bin sterlinin yarısını hükümet, yarısını da üretici firma üstleniyor.

Hükümetin uygulamayı desteklemek üzere ayırdığı 300 milyon sterlinlik fondan 300 bin civarında otomobil alıcısının yararlanması bekleniyor.