'Sigortaya geniş perspektifle bakılmalı'

Yatırımların korunmasında projenin finansman modeli ve kârlılığının ön plana çıktığını söyleyen IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Sevhan Gök, "Bu da sigortaya sadece teminat ve fiyat açısından değil, çok daha geniş bir perspektiften bakmayı gerektiriyor" diye konuştu

Perşembe 19.06.2009
Güncelleme: Cuma 19.06.2009
ABONE OL
IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği tarafından düzenlenen "Enerji ve İnşaat Sigortaları Semineri" İstanbul Four Seasons Hotel Bosphorus'ta gerçekleştirildi. Avrupa'dan çok sayıda sigortacının konuşmacı olarak katıldığı seminerde enerji projeleri ve inşaat sektöründe risk yönetimi ve sigorta sorunları masaya yatırıldı.

RİSK YÖNETİMİNİN ÖNEMİ

Seminerin açılış konuşmasını yapan IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Sevhan Gök, enerji projeleri ve inşaat sektörü açısından risk yönetimi ve sigortanın çok önemli bir ihtiyaç olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bugünkü seminerin konusunu 'enerji ve inşaat' olarak özellikle seçtik. Tüm dünyada ve ülkemizde enerji ve buna bağlı olarak inşaat projeleri hızla gelişmektedir. Enerji kaynaklarının doğru kullanılması zorunluluğu, bu alanlarda daha fazla yatırım yapılmasını gerektiriyor. Yapılan yatırımların korunmasında projenin finansman modeli ve karlılığı ön plana çıkıyor. Bu da sigorta konusunda sadece teminat ve fiyat açısından değil, çok daha geniş bir perspektiften bakmayı gerektiriyor." Seminerin açılışında bir konuşma yapan United Insurance Brokers (UIB) Genel Direktörü Gary Lille, UIB'nin dünyadaki faaliyetleri hakkında bilgiler verdi ve risk yönetimi ve sigorta konusunda brokerlerin üstlendiği görevlerin önemine dikkat çekti. Gary Lille'nin ardından TAV Havalimanları Holding Başkanı ve Grup CEO'su Dr. Müh. M. Sani Şener yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Havalimanları mimarisi ülkelerin gurur kaynağı olması gereken, yolcularımız için geniş kapsamlı projelerin hayata geçirilmesi gereken alanlardır. Dünyada 19.000 ticari uçak, 4.2 milyar yolcu kapasitesine sahip 2000 ticari havaalanı mevcut. Dünyadaki yolcuların % 64'ünü 93 havaalanı karşılayabiliyor. 2020 yılına baktığımızda ise, ticari yolcu uçakların 35.000'e, yolcu kapasitesinin 9 milyar'a ulaşacağını ve bunu karşılayabilmek için de 300 milyar dolarlık kapasiteye ihtiyaç var. TAV olarak yurtdışında ve yurtiçinde çok büyük projelere imza attık. Yap-işlet-devret projeleri ile bütün dünyada başarılı şirketler kurduk. Bunun yanısıra Dubai'ye mahsus olmak üzere 101 tower, Majestik tower, EFT twin towers ve Sulafa Tower'ı yaptık. Bundan sonra da çok büyük projelere imza atmaya devam edeceğiz.