'Türkiye dünya çapındaki önemini değerlendiremiyor'

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı İweala, Türkiye'nin bu krizden bölge ve dünya lideri olarak çıkması gerektiğini belirterek, "Türkiye bu önemini yeterince değerlendiremiyor" diye konuştu

Cuma 19.06.2009
Güncelleme: Cuma 19.06.2009
ABONE OL
Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Ngozi Okonjo-Iweala, küresel krizi Türkiye'nin çıkarmadığını belirterek, "Türkiye krizler ve belirsizliklere yabancı bir ülke değil. 2001 krizini atlatan Türkiye, bu krizi metanetle karşılamasını bildi. Ancak daha karanlık dönemleri atlatamadı" dedi. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜ- SİAD) Yüksek İstişare Konseyi'nin (YİK) Bodrum'daki toplantısı öncesinde açılış konuşması yapan İweala, Türkiye'nin krize son derece güçlü bir direniş gösterdiğini vurgulayarak, "Şimdi önemli olan krizden çıkışta Türkiye'nin yapacakları. Türkiye, bu krizden bölgesel ve dünya lideri olarak çıkmalı. Türkiye, dünya çapındaki önemini yeteri kadar değerlendiremiyor" diye konuştu.

METANET GÖSTERDİ

Türkiye'nin 2001 yılında yaşanan kriz sonrasında önemli reformları hayata geçirdiğini söyleyen Iweala, şöyle konuştu: "Türkiye son derece metanetli bir biçimde bugünün krizini karşılamıştır. Son derece direnç göstermiştir. Türkiye'nin bu direnci ve güçlü yönleri, 2001 yılı sonrasında hayata geçirilen reformların bir neticesidir. Faiz dışı fazla ve döviz rezervleri sayesinde Türkiye bu krizi son derece güçlü karşıladı." Bugün toplanacak TÜSİAD YİK'te Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipksy birer konuşma yapacak.