"Türkiye’nin bütçe açığı büyümeye engel olabilir"

IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky güçlü bir şekilde üzerlerine gidilmediği takdirde, Türkiye'nin artan mali açıkları ve zayıflayan kredi kalitesinin ekonomik görünüm üzerine olumsuz etkilerinin olabileceğini bildirdi.

Cuma 19.06.2009 10:10
Güncelleme: Cuma 19.06.2009 12:30
ABONE OL
Lipsky, "Gelişmiş ve bir çok yükselen piyasa ekonomilerindeki mali politikalar en azından 2010 yılı boyunca genişleyici olarak kalmaya devam etmelidir, fakat finans sektöründe yapılan kamu müdahaleleri gibi istisnai tedbirlerin çözülmesine yönelik hazırlıkların şimdiden başlaması gereği vardır" dedi.

Hükümetle görüşmesinin ardından Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)'nin Bodrum'daki toplantısına katılan John Lipsky, finans sektöründe yaşanan güçlüklere karşı güçlü politikalar geliştirilmesi ve ekonomik iyileşme işaretlerinin sürdürülebilir bir küresel toparlanmaya öncülük etmesi için uluslararası işbirliğinin devamı çağrısında bulundu.

John Lipsky, "Küresel büyümeyi tekrar yoluna koyma amacının başarıldığı sonucuna varmak için henüz çok erken" değerlendirmesinde bulunurken, "Bu bağlamda, şu net olarak bilinmelidir ki, yılın geri kalanı ve 2010 boyunca ekonomik aktivitedeki gidişatı tersine çevirebilmek için güçlü politika adımlarının devamı gerecek. Her şeyden önce, finans sektöründeki problemlere yönelik problemlerin üzerine kararlılıkla gidilinceye kadar güçlü bir büyüme elde edilmeyecektir " dedi. John Lipsky, şöyle konuştu:

"Kısa vadede politikalar, banka bilançolarının düşük kalitedeki varlıklardan temizlenmesi, bankaların faaliyetlerine devam kabiliyetlerinin değerlendirilmesi ve banka sermayelerinin güçlendirilmesi yoluyla zayıflamış finansal kurumların yeniden yapılandırılması üzerine yoğunlaşmalıdır. Verilecek politika tepkileri, düzenlemeler arasındaki farklılıklardan kaynaklanabilecek arbitraja imkan tanımamak ve krizin yükünün makul ölçülerde paylaşılmasını sağlamak için uluslararası bir eşgüdümle oluşturulmalıdır.

Gelişmiş ve bir çok yükselen piyasa ekonomilerindeki mali politikalar en azından 2010 yılı boyunca genişleyici olarak kalmaya devam etmelidir, fakat finans sektöründe yapılan kamu müdahaleleri gibi istisnai tedbirlerin çözülmesine yönelik hazırlıkların şimdiden başlaması gereği vardır."

BABACAN: "KRİZLE MÜCADELEDE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ GEREKİYOR"


KOÇ: "IMF İLE BELİRSİZLİĞİN ORTADAN KALMASINI İSTİYORUZ" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

MALİYE BAKANI: "EN KÖTÜ DÖNEM GERİDE KALDI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

ARTAN MALİ AÇIK VE ZAYIFLAYAN KREDİ KALİTESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Lipsky, G-8 ülkeleri Maliye Bakanları'nın geçtiğimiz hafta, IMF'nin çıkış stratejilerinin geliştirilmesine öncülük etmesi yönündeki isteklerine dikkat çekerken Türkiye'nin diğer yükselen piyasa ekonomileri gibi üretim ve ekonomik aktivitede ciddi bir daralmayla karşılaştığını ifade etti. IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, istikrar bulan döviz kuru, yeniden yükselmeye başlayan tüketici güveni, ve artan özel sektör kredilerinin de yer aldığı toparlanmaya yönelik ilk belirtiler mevcut olmakla birlikte, güçlü bir şekilde üzerlerine gidilmediği takdirde, Türkiye'nin artan mali açıkları ve zayıflayan kredi kalitesinin ekonomik görünüm üzerine olumsuz etkilerinin olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Ekim 2009'da, Türkiye, IMF ve Dünya Bankası Grubu Yıllık Toplantılarına, bu organizasyonu iki kez gerçekleştirecek ilk ülke olarak, İstanbul'da ev sahipliği yapacak.