Akaryakıt kuruş inerse tavan fiyat rafa kalkacak

EPDK ile dağıtım şirketleri arasında akaryakıtta litrede 8 kuruşluk indirim için yoğun pazarlık yaşanıyor. Fiyat inerse tavan fiyat açıklanmayacak

Cuma 20.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 20.06.2009
ABONE OL
Akaryakıt fiyatlarına yeni bir indirim gelebilir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akaryakıt dağıtım şirketlerine verdiği süre bugün doluyor. EPDK'nın muhtırası üzerine 3-4 kuruşluk indirim yapan akaryakıt dağıtım şirketleri ile kurum arasında yeni bir indirim için sıkı bir pazarlık yaşanıyor. SABAH, EPDK ile akaryakıt dağıtım şirketleri arasında yaşanan akaryakıt fiyatlarındaki pazarlığın perde arkasına ulaştı. Dağıtım şirketleri ve bayilerin litrede toplam 8 kuruş daha indirim yapmasını isteyen EPDK, indirim yapılırsa akaryakıtta 'tavan fiyat' uygulamasını rafa kaldıracak. EPDK'nın yaptığı hesaplamalara göre akaryakıt dağıtım şirketleri ile bayilere, bir litre kurşunsuz benzinde 0.19 Kuruş (toplam 0.38 kuruş) pay kalıyor. EPDK, özellikle Akdeniz çanağında bulunan ülkelerdeki piyasaları dikkate alarak dağıtım şirketlerinden ve bayilerden paylarından belli miktarda vazgeçmesini istiyor. EPDK, dağıtım şirketi ve bayilerin paylarından 4'er kuruş toplamda 8 kuruş indirim yapmasını istiyor.

ŞİRKETLER İZLENECEK
EPDK'nın talebi doğrultusunda pompada 8 kuruş daha indirim olması durumda akaryakıtta 'tavan fiyat' uygulaması rafa kalkacak. EPDK, şirketleri ve fiyat politikalarını 'izlemeye' devam edecek. Dağıtım şirketleri ve bayiler öngörülen indirimi yapmayı yanaşmazsa Kurul, gelecek hafta Perşembe günü gerçekleştirmesi beklenen toplantıda 'tavan fiyat' dahil tüm alternatifleri uygulamaya koyacak.