Kur kumarı oynayan bir gecede birikimini kaybetti, riskten kaçın

Bakan Babacan, reel sektörden kur riski hesaplarını iyi yapmalarını isterken, 1994 ve 2001 krizlerinde bu kumarı oynayıp tüm varlığını yitirenleri anımsattı

Cuma 20.06.2009
ABONE OL
Bevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, reel sektörün kur risklerine karşı dikkatli olmasını istedi. Babacan, "1994 ve 2001, çok acı bir şekilde göstermiştir ki bu kumarı oynayanlar 10 yıllardır biriktirdiklerini bir gecede kaybetmişlerdir. Aman hesabınızı, kitabınızı iyi yapın, risklerden kaçının'' dedi. TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Kurulu toplantısı dün Bodrum'da Kempinski Hotel'de yapıldı. Toplantıya havanın sıcak olması ve Ali Babacan'ın sözleri damgasını vurdu. Başbakan Yardımcısı Babacan, bütçe açıklarından endişe eden işadamlarına önümüzdeki dönemde açıklanacak olan orta vadeli planda bütçe açıklarının nereye gideceğinin görüleceğini dile getirdi. Küresel krizin Türkiye üzerine etkilerine de değinen Babacan, 2008 sonunda son derece büyük bir daralma yaşandığını anımsattı. Babacan, "Ancak biz birçok ülkenin yaptığı gibi tek bir bankaya tek bir dolar aktarmak durumunda kalmadık. Bu krize girerken bizim en güçlü yönlerimizden birisi bu oldu" dedi. Devletin kur konusunda risk almadığını da vurgulayan Babacan, "Kamu net borç stokuna baktığımızda döviz yükümlülüklerimizle, varlıklarımız başa baş durumunda. Hazine de kur riski taşımıyor. Bunun kamu net borç stokundaki oranı yüzde 3.5. Bankalardan ve özel sektör kuruluşlarından da bu sorumluluğu bekliyoruz. Kur şöyle olur gibi yorumlar yapmak oynamaktadır. 94 ve 2001 krizi çok acı bir şekilde göstermiştir ki kumar oynayanlar bütün birikimlerini bir gecede kaybettiler. Makul bir getiri ile yatırım kararlarımızı vermeliyiz" dedi. Döviz kredilerini kapattıklarını ifade eden Babacan, "Bu kapıyı kapattık çünkü Doğu Avrupa'da bunun çok büyük acı tecrübeleri var. Japon Yen'i tecrübesi yaşadık. Ayrıca başkalarını yaşadığı acı tecrübeleri yaşamayalım ve risk almayalım dedik" diye konuştu. KDV ve ÖTV indirimi ile ilgili olarak Eylül gerektiğinde tekrar bakacaklarını ve yavaş yavaş rakamları artıracaklarını ifade eden Babacan, "Bu teşvik paketini uzun vadeli devam ettirmemiz mümkün değil" dedi. Bütçe açığının kontrolsüz olduğu eleştirisine de yanıt veren Babacan, "Orta vadeli program açıklandığında Türkiye'nin bütçe açığının önümüzdeki yıllarda ne olacağını bu programda görebileceksiniz. Türkiye'nin bütçe açığı kontrolsüz mü gidecek kontrollü mü gidecek bunorta vadeli programda olacak" dedi.

BU İÇTÜZÜKLE ÜLKEDE REFORM OLMAZ
BABACAN'IN
konuşmasından bazı satırbaşları da şöyle:
TÜSİAD bir reform istiyorsa mevcut iç tüzükle bu mümkün değil çünkü muhalefet istediğinde günde 1 madde geçmiyor. Ayağınızda 100 kiloluk bir gülle ile koş diyorlar.
AB konusu bizim için olmazsa olmaz. Temmuz'da 1 fasıl daha açılacak. Ancak biz 6 faslın daha açılması için teklif verdik. Bu fasıllar Fransa, Kıbrıs sorunu gibi konular bahane edilerek siyasi sebeplerle açılmıyor.
Yeni teşvik paketi yüzde 100 Gümrük Birliği ve AB uyumludur. Hiçbir biçimde korumacılığın etkilerini göremezsiniz.