TOBB'dan Kapıkule'ye AVM gibi gümrük kapısı

TOBB'un kapasitesini beş kata çıkardığı ve 130 milyon lira harcadığı modern bir plazayı andıran Kapıkule Sınır Kapısı'nı Başbakan açtı

Cuma 20.06.2009
ABONE OL
TOBB tarafından yap- işlet -devret modeli ile modernize edilen Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapıları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından uydu bağlantısı sayesinde eş zamanlı olarak hizmete açıldı. Kapıkule sınır kapısı için 130 milyon lira, Hamzabeyli için ise 10 milyon liralı yatırım yapıldı.Yıllardır hantal ve eski yapısı nedeniyle eleştirilen Kapıkule sınır kapısı, yeni haliyle büyük bir alışveriveriş merkezini andırıyor. Kapıdan geçiş için bekleme süresi de 30 dakikadan, 10 dakikaya düşürüldü.

'ÇİLE KAPISI OLMASIN'
Başbakan Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, sınır kapılarının çile kapısı olmasını istemediklerini kaydetti. Erdoğan, TOBB'un daha öhce İpsala, Habur, Sarp ve Cilvegözü sınır kapılarını da modernize ettiğini hatırlattı ve ekledi "Bugün sınır kapılarını modernize ediyoruz ama inanıyorum ki orta vadede bu kapıları aramızdan kaldıracak ve Schengen'e dahil olmuş olacağız." TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu da "Hizmet kapasitesi yaklaşık 4 katına çıkartılan sınır kapılarında, ülke imajını zedeleyecek aksaklık kalmamıştır. Bu yatırımları gerçekleştirmek için 270 milyon lira harcadık. Devletimizin kasasından bir kuruş çıkmadı" diye konuştu Meksika ile ABD arasındaki Elpaso'dan sonra dünyanın en büyük ikinci sınır kapısı konumunda olan Kapıkule sınır kapısından araç geçiş kapasitesi 1.2 milyon adetten 4 milyona, Hamzabeyli'de ise 220 binden 500 bine çıkartıldı. Türkiye'nin kara sınır kapılarından yılda 5 milyon araç ve 15 milyon yolcu geçtiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu 2008'de 330 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacminin yüzde 40'ının kara gümrük kapılarından geçtiğini kaydetti.

'Uzun TIR konvoyu görmek istemiyoruz'
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakan Hayati Yazıcı, eski bakan Ali Coşkun, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Branimir Mladenov ile kurdeleyi kesen Erdoğan "Artık sınır kapılarında uzun TIR konvoyu görmek istemiyoruz" dedi.

Araç geçiş kapasitesi 5 milyona yükseldi
Yıllık araç geçiş kapasitesi 1.2 milyondan 4 kat artırılarak 5 milyon araca çıkartıldı. 3 Toplam 334 bin metrekarelik alanın içinde inşaat alanı 41 bin m2 oldu. 3 Proje hedeflenen 18 aylık süreçten dört ay erken bitti 3 TIR bölümünde 5 giriş, 6 çıkış olmak üzere toplam 11 peron yapıldı. 3 Yolcu bölümünde 12 giriş, 11 çıkış olmak üzere 23 peron yapıldı. 3 Yolcu ihtiyaçları için freeshop, restaurant, market ve hediyelik eşya imkanları sağlandı.