Yerel marketler: Haftasonu tatil olsun

Ulusal perakendeciler uluslararası zincirlerin işlerine gelince AB normlarını dayattıklarından, tatil konusunda ise normları göz ardı ettiklerinden yakındı

Cuma 20.06.2009
ABONE OL
TÜRKİYE Perakendeciler Federasyonu Başkanı Şeref Songör, salı günü, çalışma saatlerinin düzenlenmesi ile ilgili olarak Sanayi Bakanı Nihat Ergün ile görüşeceklerini söyledi. Batı Avrupa ülkelerinde haftasonları marketlerin kapalı olduğunu belirten Songör, "Haftasonu alışverişin en yoğun olduğu günler olsa da bir kayıp yaşanacağını düşünmüyorum. Çalışma saati düzenli olan ülkelerde dünya devi markalar var" dedi.

YABANCILAR KARŞI

Tatil konusuna sadece uluslararası hipermarket zincirlerinin karşı çıktığını hatırlatan Songör, "Söz konusu şirketler kendi ülkelerinde haftasonu tatil uyguladıkları halde Türkiye'de bu uygulamaya karşı çıkıyorlar. AB normlarını her işlerine geldiğinde dayatıyorlar, niye çalışma satlerinde AB uygulamalarını istemiyorlar" dedi. Songör, kart borçları ile ilgili yasa tasarısı hakkında ise borcunu zamanında ödeyen ve alışverişlerini kontrollü yapan tüketiciye bir haksızlık olduğu yorumunu yaptı.