22 yıl 4 aylık teklif şu aşamada uygun, fizibiliteye bakılacak

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate düşürecek projede NurolÖzaltın- Makyol-Yüksel-Makyol-Göçay-Astaldi'nin teklifinin uygun olduğunu söyledi

Cumartesi 21.06.2009
Güncelleme: Pazar 21.06.2009
ABONE OL
ULAŞTIRMA Bakanı Yıldırım, İstanbulİzmir arası seyahat süresini 3.5 saate düşürecek 6 milyar dolarlık mega projenin en önemli unsurlarından birinin 3 bin metrelik asma köprü olduğuna belirterek, "İstanbul Boğazı'nın ardından İzmit'e de gerdanlık takacağız" dedi. Bakan Yıldırım, "İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir- İzmir Otoyol Projesi" ihalesi ve ulaştırma sektöründe ses getirecek yeni altyapı projeleriyle ilgili SABAH'a özel açıklamalar yaptı.

İTİRAZI İNCELERİZ
İhaleninküresel kriz döneminde gerçekleştirildiğini anımsatan Yıldırım, "Bu projeye yönelik ihale, bugüne değin Türkiye'de bir seferde gerçekleştirilen en büyük tutarlı ihaledir. Bu yönüyle son derece önemlidir. Ulaştırma sektörüne yönelik bundan sonra gerçekleştirilecek tüm projelerde yap-işlet-devret modelini kullanacağız. Hazine'den tek kuruş çıkmayacak" dedi. İhaleye; 'Cengiz-Kolin-Mapa ve Limak İnşat'ın oluşturduğu ortak girişim grubunun, itiraz ettiğinin anımsatılması üzerine Yıldırım, "İtiraz, İhale Komisyonu'nca incelendi. Bizim de önümüze gelecek. İnceleyeceğiz" dedi.

SÜRE FARKI DİKKAT ÇEKİCİ
'
Nurol-Özaltın-Makyol-Yüksel-Makyol- Göçay-Astaldi'nin oluşturduğu konsorsiyumun, yapım ve işletme süresi olarak 22 yıl 4 ay, Cengiz-Kolin-Mapa-Limak'ın ise 12 yıl farkla 34 yıl 9 ay teklifte bulunduğuna dikkat çeken Yıldırım, "İki konsorsiyumun teklifi arasında 12 yıl fark var. Bu çok dikkat çekici. Bu fark gerçekten çok fazla. Bunun üzerinde durmamız lazım" dedi. Yıldırım, Nurol-Özaltın-Astaldi'nin 22 yıl 4 aylık teklifini nasıl değerlendirdiği sorusunu, "Fizibiliteye bakmak lazım. Şu aşamada 'uygun' olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

BU YIL TEMEL ATILACAK

Yıldırım, ihalenin en kısa sürede onay için kendisine geleceğini belirterek, "Hukuki bir aksilik olmazsa bu yıl içinde projenin temelini atarız" dedi. Yıldırım, bakan onayını ardından ihale için Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı gerekip gerekmediği sorusunu, "Yap-işletdevret modeliyle gerçekleşeceği için YPK kararı gerekebilir" sözleriyle yanıtladı. Yıldırım, proje kapsamında gerçekleştirilecek kamulaştırmanın bedelini de özel sektörün üstleneceği belirterek, "Yüklenici firma, bu bedelin yaklaşık 500 milyon dolarını üstlenecek. Ben, bunu da çok önemsiyorum" dedi.