Afrika'ya 2 milyar $ kredi bize 15 milyarlık iş çıkarır

ABD Başkanı Obama'nın babasının doğduğu topraklar, Tük firmalarının yeni hedefi oldu. Kenya'ya katlanarak artan ihracatın ardından Türk şirketleri yatırıma hazırlanıyor

Cumartesi 21.06.2009
ABONE OL
Küresel krizde Batı ülkeleri ekonomilerindeki daralmayla birlikte gözünü farklı pazarlara diken Türk girişimciler için Afrika her zamankinden daha önemli hale geldi. Dünya küçülürken yüzde 6-7 gibi oranlarda büyüme rakamları yakalayan Afrika ülkelerine Türkiye'nin yaptığı ihracat hızla artıyor. İlk dört aylık dönemde Türkiye'nin dünyaya yaptığı ticaret yüzde 33 azalırken aynı dönemde Afrika'ya olan ticaret yüzde 24 artış gösterdi ve 3.9 milyar dolara ulaştı.

OBAMA'NIN BABASI

ABD Başkanı Barack Obama'nın babasının doğduğu yer olduğu için son zamanlarda oldukça gündemde olan Kenya, komşuları ile birlikte 400 milyonluk bir coğrafyaya erişim imkânı sunuyor. AB'ye benzer yapısı olan Doğu ve Güney Afrika Ülkeleri Ortak Pazarı'nın (COMESA) merkezi olan Kenya'nın başkenti Nairobi'de fuar düzenleyen Türkel Fuarcılık Başkanı Korhan Yazgan, 1'inci Türk Ticaret Fuarı'na 53 şirketin katıldığını belirtti. Korhan Yazgan, yatırım için de Afrika pazarınının düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

ÜLKE KREDİSİ AYARLANMALI
Fuarın açılışını Kenya Ticaret Bakanı Amos Kimunya ile birlikte yapan Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar ise, Türkiye'nin küresel krizde dış talep yaratması için gelişen pazarlara uzun vadeli ülke kredileri açması gerektiğini söyledi. Kayalar, Kenya'nın Doğu Afrika'nın giriş ve ticaret merkezi olduğunu belirterek, "Sadece Kenya'ya 200 milyon dolarlık 7-15 yıl vadeli ülke kredisi ayarlasak bu bize kısa sürede 1 milyar dolarlık iş ve ticaret yaratır. Afrika'ya 2 milyar dolar kredi ise 15 milyar dolarlık iş çıkarır" dedi. Bunu mutlaka yapmak gerektiğini vurgulayan Kayalar, "Sudan'a 400-500 milyon dolar açabilmeliyim ki o ülkenin ekonomisinde söz sahibi olayım. Bakın 2004'te Çibuti Limanı'nı almak istedik. 'Ne işimiz var' Çibuti'de dediler. Şu anda bu limanı Dubai işletiyor ve 10 yıl içinde bölgenin en önemli limanı olacak" dedi.