eBay, GittiGidiyor'da azınlık olmayı, bilerek istedi

"İşini kaybeden insanlar interneti daha az kullanmaya başladı belki ama yine de etkilenmiyoruz "Çünkü bu kez de en iyi fiyat arayışı başladı. Skype gibi internet üzerinden telefon hizmeti de büyümeye başladı

Cumartesi 21.06.2009
Güncelleme: Pazar 21.06.2009
ABONE OL
Şirket satın almaya eBay'de devam ettiğinizi söylüyorsunuz. Türkiye'de şirket satın alma sürecini anlatır mısınız?
Değişik ülkelerde internet tabanlı şirketleri, Almanya içinde teknoloji şirketlerini satın alıyorduk. 2006'da Türkiye'de bir şirket satın almak istedik ve GittiGidiyor. Com en büyük şirketti. İlginç olan bizim GittiGidiyor'a ulaşmamız epey zor oldu. İnternet şirketlerinin adresini bulmak zordur. Yani şimdi siz internette GittiGidiyor'un adresini arasanız, çok kolay ulaşamazsınız. İnsanların bulması, ofise gelmesi istenmez neticede. Neticede bir haberden şirketin üç ortağının ismine ulaştım ve Burak Divanlıoğlu, Tolga Kabataş ve Serkan Borançılı'ya adres tahminleri yaparak onlarca mail attım. Sonunda bir tahminim tuttu ve ulaşmayı başarıp, bir görüşme ayarladım. eBay'in ortak olma fikrini konuştuk. Derken pazarlıklar başladı ve sonunda azınlık olarak 2007 Mayıs'ta GittiGidiyor.com'a ortak olduk.

Niye tamamını satın almadınız?
Çünkü tamamını satın alınca girişimciler ayrılıyor. Biz onları başarılı buluyorduk. İşi onların yürütmesini istedik.

Niye satın alma fiyatını açıklamıyorsunuz?
Çünkü bizim fiyatımız bilinirse, bu diğer şirketler için bir kıstas olacak. Manevra alanımızı kısıtlamak istemiyoruz

eBay'in 2008 cirosu ne oldu? Bu yıl bir düşme bekliyor musunuz?
9 milyar dolar ciro var. Bu yıl düşüş beklemiyoruz. Biliyorsunuz skype da bizim ve bu işler kriz ortamından olumlu etkileniyor. İnternetten alışveriş de kriz zamanlarında daha çok tercih ediliyor.

SİTEYE AYDA 8 MİLYON KİŞİ UĞRUYOR
GittiGidiyor'un ziyaretçi sayısı nedir?
Sitenin 3 milyon kayıtlı müşterisi var. Ayda 8 milyona yakın kişi ziyaret ediyor. Günde 1.1 milyon adetlik satış oluyor. Yani işlek bir alışveriş merkezinden çok daha fazla alışveriş yapılıyor internet ortamında.