ÖTV farkı otomotivcilerden...

Otomotivde, özel tüketim vergisinin (ÖTV) yeniden düzenlenmesiyle birlikte otomotiv şirketleri yeni kampanyalara başladı.

Pazar 21.06.2009 11:45
Güncelleme: Pazar 21.06.2009 15:09
ABONE OL
ÖTV'nin, geçtiğimiz 3 aya kıyasla yükseltilmesiyle bazı otomotiv şirketleri bu farkı belli bir süre için karşılama kararı aldı.

Otomotivde 15 Mart 2009 tarihinde uygulamaya giren ÖTV indiriminde kapsamın daraltılması, otomotiv sektörünü harekete geçirdi.

3 aylık dönemi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışan otomotiv sektörü, binek otomobillerde 15 Mart-15 Haziran arasında yüzde 18 olarak uygulanan ÖTV oranının, 16 Haziran-30 Eylül tarihleri arasında yüzde 27'ye çıkarılmasını, müşterilerine uygun koşullarda yansıtmaya çalışıyor.

Renault, yeni dönemle birlikte 1600cc ve altı otomobillerde ÖTV arttırımı yapmadan eski oranı koruyarak tüketiciye otomobil sahibi olma fırsatı sunarken, 16–30 Haziran tarihleri arasında geçerli olan kampanyada müşteriler, Yeni Symbol, yeni Clio HB, yeni Clio Grand Tour, Mégane Sedan ve Kangoo modellerini fiyat değişikliği olmadan satın alabilecek.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 16 Mart 2009'da başlayan ve 3 ay süren ÖTV indiriminin sektöre ve ekonomiye ciddi katkısı olduğunu hatırlattı.
Şimdi yeni bir 3,5 aylık dönem başladığını belirten Aybar, şunları kaydetti:

''30 Eylül'e kadar sürecek olan bu dönemde, 1600cc altı binek araçlarda yüzde 18'e düşmüş olan ÖTV 9 puan kadar arttı. Şimdi bu yeni dönemi en iyi şekilde yönetmemiz gerekiyor. Markalar değişik kampanyalarla bunu değerlendirileceklerdir. Yaz döneminin kendine has durgunluğunun yanı sıra ÖTV oranlarının yükselmesinin geçen dönem kadar cazip şartları yaşatmayacak olsa da yine de sektöre bir miktar avantaj sağlayacağını düşünüyorum.''

VOLKSWAGEN DE FİYATLARI SABİTLEDİ
Doğuş Otomotiv VW Binek Araç da ÖTV oranlarının yükseltilmesine rağmen fiyatlarını sabitledi.

VW Binek Araç, 15 Mart–15 Haziran tarihleri arasında geçerli olan ancak artırılan ÖTV oranlarına rağmen, tüm modellerindeki anahtar teslim fiyatlarını 24 Haziran'a kadar sabit tutacak.

VW Binek Araç, uygulamayı 1600cc üzerindeki ve altındaki tüm motor seçeneklerine sahip modellerine yansıtıyor. Kampanya süresince Polo'da 2 bin 500 lira, Golf'de 4 bin 150 lira, Jetta'da 5 bin 700 lira, Touran'da 5 bin 500 lira ve Passat'ta da 6 bin 150 liraya varan indirimlerle tüketicilere sunuluyor.

Kampanya kapsamında ayrıca, Euro ile satışı gerçekleştirilen modeller de sabit fiyatla müşterilere sunulacak.

TİCARİ ARAÇLARDA FIAT VE FORD İNDİRİME DEVAM EDİYOR
Fiat Marka Direktörü Okan Baş, Fiat markası olarak 15 Mart-15 Haziran arası dönemini etkili ve verimli biçimde geçirdiklerini, kriz döneminde ÖTV indirimiyle oluşan yoğun talep karşısında 2008 yılından bu yana doğru stok yönetimi, hızlı üretim ve esnek lojistik planlaması yaparak hareket ettiklerini söyledi.

16 Haziran-30 Eylül döneminde de Fiat markalı binek ve ticari modelleri için çeşitli satın alma kolaylıkları ve yeni ÖTV indirimlerine ek olarak ekstra avantajlar sunmayı sürdüreceklerini belirten Baş, 2. ÖTV indirimi döneminde Fiat Fiorino ve Fiat Doblo'yu tüketicilerle buluşturmak için ÖTV indirimlerine ek özel avantajlar sunmaya devam edeceklerini bildirdi.

Fiat Ticari Araçlar artan ÖTV farkını karşıladığı yeni bir kampanya başlattı.Fiat Ticari Araçlar, Fiat Fiorino ve Fiat Doblo için artan yüzde 2'lik ÖTV farkını karşılayacak.

''Aynen Devam'' sloganıyla 30 Haziran'a kadar sürecek olan kampanya ile Fiat Fiorino ve Fiat Doblo modellerine mayıs ayı avantajları ile sahip olma imkanı tanınıyor.

Ford Otosan ise Transit Kombi ve Kombivan hariç ticari modellerinde 1-15 Haziran 2009 tarihleri arasında geçerli olan fiyat listelerini aynen uygulamaya devam ediyor.

Ford Otosan, Kuzey Amerika ihraç edilen ilk Türk yapımı araç olan yeni Transit Connect'lerde de ÖTV artışlarını karşılayacak.

Ford Otosan Pazarlama Müdürü Serhan Turfan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, tüketicilerine ÖTV indiriminin ilk halindeki avantajı sunmaya devam ettiklerini ay başındaki fiyat listelerini koruyarak tüketicilere ve pazarı desteklemeyi sürdürdüklerini kaydetti.