Sabancı Holding ile Akbank arasında 'Çin Seddi' var

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, NYT'ye verdiği röportajda, bankanın başarısının sırrını Sabancı Holding ile ilişkilerinde kurumsal mesafenin korunmasıyla açıkladı

Cumartesi 21.06.2009
Güncelleme: Pazar 21.06.2009
ABONE OL
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, eski model bankacılığın ve ailelerin sahip olduğu kurum yapısının yeniden moda olduğunu söyledi. Dinçer, New York Times'a verdiği röportajında. yükselen her iki trendin de son dönemlerdeki karmaşık türev yapısı ve kapitalizmin bükülmesine karşılık değer ve istikrar içerdiğini kaydetti. "Türk bankacılık ailesinin yeni nesli geleneksel değerlere ağırlık veriyor" başlığıyla yayınlanan haberde, piyasa değeri açısından Türkiye'nin en büyük bankası olan Akbank'ın, bu temkinli kategoriye tam olarak uyuyor.

61 YIL ÖNCE KURULDU

Bir aile şirketi olan Sabancı Holding, hisselerin yaklaşık yüzde 44'üne sahip; aile üyelerinin de yüzde 7 hissesi var. Bankanın en büyük hissedar olarak Sabancı ailesi, 61 yıl önce Türkiye'nin 4. büyük şehri Adana'da pamuk üreticilerine kaynak sağlayarak faaliyetlerine başlayan bankanın yönetimindeki dönüşüm ve değişim sürecini destekledi.

PROFESYONELLİK FARKI

Bankanın kuruculardan birinin torunu olan şu andaki Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, bankanın başarısının sırrının bir bakıma Sabancı Holding ile ilişkilerinde kurumsal bir mesafenin korunmasından kaynaklandığına inanıyor. Dinçer, akrabaları tarafından yönetilen Holdingle ilişkilerle ilgili : "Bütçemizi onlara sunuyoruz, ancak aramızda profesyonel bir 'Çin Seddi' var" diyor. Suzan Sabancı Dinçer, bu ilişkinin, uzun vadeli yatırım perspektifini benimsemiş olan Sabancı Holding'in müdahaleci olmayan kurumsal yönetim modelinden kaynakladığını düşünüyor.

CİTİ ORTAKLIĞI SIKINTIYI ERKEN GÖRMEYİ SAĞLADI
2007 yılının başlarında, Citigroup 3.1 milyar dolar karşılığında, bankanın yüzde 20 hissesini aldı. Birçok iştirakini ve yatırımını satmaya niyetlenen ve Amerikan bankası, Akbank'ı uzun vadeli ve stratejik bir yatırım olarak gördüğünü ifade etti. Bu stratejik ortaklığın faydaları Suzan Sabancı Dinçer'in Citigroup Uluslararası Danışma Kurulu'nda yer alması ve Citigroup'tan üst düzey bir yöneticinin Akbank Yönetim Kurulu'nda yer alması veya beraber yeni ürünlerin geliştirilmesiyle sınırlı değil. Dinçer, bu stratejik ortaklığın, uluslararası bankacılık piyasasının ne kadar sıkıntılı olduğunun emarelerini 2008'in ilk döneminde görmelerini sağladığını ve böylelikle Akbank'ın dış piyasalara açılımında çok daha dikkatli davrandığını belirtiyor.

GELENEKSEL BANKACILIK GÜÇLÜ TARAFIMIZ
Akbank'taki kariyeri 23 yılı bulan Suzan Sabancı Dinçer, geleneksel bankacılığın Akbank'ın güçlü tarafı olduğunu kaydetti. "Türev ürünlerimiz yok, bilançomuzda görülen neyse o" diyor. Akbank'ın sahip olduğu ve gelişmiş ülkelerdeki pekçok bankanın iki katından fazla olan yüzde 17.6'lık sermaye yeterlik rasyosu da bu yaklaşımın bir parçası.

BİZİM GÜNDEM ÜLKEYİ BÜYÜTMEK
Türkiye ile diğer gelişmekte olan piyasa ekonomileri arasındaki temel farkın Türkiye'de bankacılık sektöründe sorun yaşanmaması olduğunu belirten Suzan Sabancı Dinçer, "Bizim gündemimizde farklı bir konu var; o da Türkiye'nin büyümesini nasıl sağlayabiliriz" diyor.