"Türkiye, Nabucco için Azerbaycan'ı tercih ediyor"

Newsweek, Türkiye'nin Iraklı Kürtlerin Macaristan'la yaptığı anlaşmaya karşı çıktığını,Azerbaycan'ı desteklediğini yazdı

Pazar 22.06.2009
ABONE OL
AVRUPA Birliği'nin Rus gazına bağımlığını azaltmayı amaçlayan Nabucco Boru Hattı Projesi'nin zora girdiği ileri sürüldü. Newsweek dergisi, son sayısında "Sorunlu Bir Boru Hattı" başlığı ile yayımladığı analizde Türkiye'nin de, projeye gaz sağlamayı hedefleyen Macaristan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden şirketlerce oluşturulan konsorsiyumun, Kürt Bölgesel Yönetimi ile yaptığı 8 milyar dolarlık anlaşmaya karşı çıktığını iddia etti. Dergi "Türkiye de, Nabucco Boru Hattı Projesi kontratına ilişkin memnuniyetsizliği dile getirdi. Türkiye, Iraklı Kürtlerin gaz paraları ile zenginleşmesine izin vermek yerine müttefiki Azerbaycan'ın, boru hattı için yeterli gaz üretebileceğine güvenmeyi tercih ediyor" diye yazdı.

PROJE ZORA DÜŞTÜ

ABD'li dergi, Nabucco için AB finansman taahhüt etmiş olsa da projenin zora girdiğini savundu. Dergi Türkiye gazın topraklarından geçiş yapabilmesine ilişkin koşulları hafifletse de, yeterli gaz sağlanmaması halinde pahalı bir boru hattı döşenmesinin pek mantıklı olmadığı görüşünü dile getirdi.(ANKA)