Mermer Borsası kuruluyor ihracat yüzde 20 artacak

İzmit Dilovası'nda Mermer Borsası'nın kuruluş çalışmalarını tamamlayan İMİB, alım heyetleriyle kesme taş ihracatını yüzde 20 artırmayı hedefliyor

Pazartesi 23.06.2009
Güncelleme: Salı 23.06.2009
ABONE OL
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, sektörel faaliyetleri değerlendirmek için yaptığı toplantıda, İzmit'in Dilovası'nda kurmayı planladıkları Mermer Borsası'nda son noktaya geldiklerini açıkladı. Mermer Borsası'nın bir hafta içinde faaliyete geçeceğini ifade eden Kahyaoğlu, "Hedefimiz burayı alıcılar için bir cazibe merkezi haline getirmek ve Türkiye'nin kesme taş ihracatı artırmak. 2008 yılında 940 milyon dolar olan kesme taş ihracatımızın en az yüzde 20 artacağına inanıyorum" dedi. Kahyaoğlu Borsa'da yabancı firmalarında yer alabileceğini ancak bu firmalara iç piyasaya satış yapmama şartı koyacaklarını kaydetti.

ÇİN ABD'Yİ YAKALAYACAK
2009 Ocak-Mayıs döneminde doğaltaş ihracatının miktarda yüzde 9.5, değerde ise yüzde 22.9 azalarak, 1.6 milyon ton karşılığı 411.2 milyon dolar olarak gerçekleştiğini kaydeden Kahyaoğlu, 154 farklı ülkeye ihracat yapıldığını belirtti. Kahyaoğlu, ABD'nin 81 milyon dolarla Türkiye'nin en büyük alıcısı olduğunu kaydederek, ikinci sırada yer alan Çin ile ABD arasında ise sadece 2 milyon dolarlık ihracat farkı kaldığını belirtti. TİM'in 2023'te 500 milyar ihracat hedefi doğrultusunda İMİB olarak Cumhuriyetin 100. yılında 23 milyar ihracat hedefi koyduklurını da açıkladı.

VAKIF, ZORA DÜŞENE DESTEK OLACAK
Kahyaoğlu, İMİB olarak kuruluşunu tamamladıkları "Türk Mermer Maden Vakfı" aracılığıyla sektörde ticaret yaparken parasını kaybedenlerin ailelerine destek olacaklarını söyledi. Vakıf bünyesinde kurulacak sigorta şirketi ile de sektörün en az yüzde 10 daha ucuz fiyatla sigortalanacağını açıklayan Kahyaoğlu, ucuz mazot alımı ve kargo hizmeti için de çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.