Uzan'ın Amerikalı ajanları İstanbul mesaisine başladı

Cem Uzan'ın kontrolündeki Libananco'nun emekli CIA ve FBI ajanlarından oluşan özel araştırma birimi incelemelerine başladı. Ajanların ilk durağı İMKB ve Takasbank oldu

Pazartesi 23.06.2009
Güncelleme: Salı 23.06.2009
ABONE OL
Uzun yıllar Uzan Ailesi tarafından yönetilen ve daha sonra mülkiyeti devlete geçen ÇEAŞ ve Kepez'de maddi kayba uğradığını iddia eden Libananco şirketinin uzmanları Türkiye'deki incelemelerine başladı. Beş kişilik ekip sabah önce İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) gitti. Burada bir süre inceleme yapan ekibi görüntülemek için borsa binasına giden basın mensupları içeri alınmazken, yazılı izinle içeri giren Sabah muhabiri görevliler tarafından "İzin belgenizde sorun var" denilerek dışarı çıkarıldı. Bina içinde kendilerine tahsis edilen bir odada çalışan uzmanlar daha sonra İstinye Park'taki Borsa Restaurant'ta öğle yemeği yedi. Daha sonra Takasbank'ta bazı belgeler üzerinde incelemelerde bulundu. Heyetin çalışmalarına ilişkin ayrıntı verilmezken, uzmanların, çalışmalarını ne zaman tamamlayacağının bilinmediği belirtildi. Bu arada, heyetin TMSF'den randevu talebi olmadığı öğrenildi.

BÜRO YETİŞTİREMEDİ

Amerikalı uzmanlar, Türkiye'nin davada savunmasını zamanında verememesi nedeniyle kazandıkları hakla yüzbinlerce sayfalık ÇEAŞ ve Kepez hisse senedi ile evrakları inceleme hakkına kavuşmuştu. Türkiye ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu el konulan ÇEAŞ ve Kepez hisseleri, tutanakları, çeşitli bakanlık ve kurumlar arasındaki iç yazış iddia etti ancak sonuç alamadı. Libananco faizlerle birlikte Türkiye'den toplam 21.5 milyar dolar istiyor.