Global, Yeşil Enerji'yi Norveçliler'e sattı

Kutman, Yeşil Enerji'nin yüzde 95'ini Norveçli Statkraft'a sattı. 2017'ye kadar elektrik fiyatı artarsa şirketten yüzde 50 pay almaya devam edecek

Çarşamba 25.06.2009
ABONE OL
Global Yatırım Holding ile Norveç merkezli Statkraft arasında Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde toplam üretim kapasitesi yaklaşık 560 megavat olan 6 hidroelektrik santralındaki ortaklık ve işbirliğini içeren anlaşma imzalandı. Anlaşma ile Yeşil Enerji'nin yüzde 95'i Norveçli Statkraft'ın oldu. Böylece Yeşil Enerji'nin toplam şirket değeri, 8,3 milyon euro tutarındaki dış krediler de dahil olmak üzere 98,1 milyon euro olarak belirlendi. Bu bedele ek olarak, her bir santralın ilk 3 yıllık işletimi için 2017 yılına kadar toptan elektrik fiyatının daha önce belirlenen gösterge fiyatın üzerine çıkması halinde, üzerinde çıkan meblağın yüzde 50'si ve karbon emisyon gelirlerinin yüzde 50'si Global Yatırım Holding'e ödenecek. Yeşil Enerji'nin bünyesinde bulunan ve EPDK lisansları alınmış 6 adet hidroelektrik santralının inşası için önümüzdeki 5 yıl süresince 1 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilecek.

'YÜZDE 5'İ SATMAYIZ'
Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman yüzde 5'lik paylarını hiçbir şekilde satmayı düşünmediklerini ifade etti. Ekonomik konjonktürün yüzde 5'lik payı gerektirdiğini dile getiren Kutman, enerji konusunda termik santralları ve kömür sahaları bulunduğunu, bu sahaları kendilerinin geliştireceğini, satmayı düşünmediklerini bildirdi.