Haber turu

Perşembe 25.06.2009
ABONE OL
Prens Charles kemerleri sıkıyor
İNGİLTERE tahtının vârisi Prens Charles'ın yıllık masrafları İngiliz basınında alay konusu oldu. Açıklanan rakamlara göre, Prens ekonomik kriz nedeniyle, masraflarını beşyüzbin sterlin azalttı. Tasarrufları alaycı bir dille ele alan The Guardian gazetesi, "Diş macununu uşağına sıktırdığı rivayet edilen bir Kraliyet ailesi mensubunun kemer sıkabileceğini düşünmek zor" ifadesini kullandı.

JP Morgan, en 'sağlam' banka seçildi
THE Banker dergisinin yayınladığı dünyadaki en güçlü 1000 banka sıralamasında ilk sırayı JP Morgan aldı. Derginin 39'uncusunu yayınladığı bu yılki araştırma listesinde global bankaların geçen yıl kârlarının 781 milyar dolardan 115 milyar dolara düşerek yüzde 85 gerilediği belirtildi. Banka geçen yıl listede dördüncü sırada yer almıştı.

Citigroup maaşlara % 50 zam yapacak
ABD Sorunlu Varlıkları Kurtarma Fonu'ndan 45 milyar dolar yardım alan Citigroup, hükümetin prim ödemelerine sınırlama getirmesi ile yönetici maaşlarını yüzde 50 artırma kararı aldı. Bloomberg'in şirket içinden güvenilir bir kaynağa dayandırdığı habere göre en yüksek zam artışını şirketin krizden sorumlu tutulan yatırım bankacıları alacak.

Harvard, 275 çalışanını e-mail ile kovdu
HARVARD Üniversitesi Rektörlüğü tarafından tüm çalışanlara e-mail ile gönderilen 'memo' da gelirlerdeki azalma ve ekonomik kriz sebep gösterilerek 275 çalışanın işine son verileceği açıklandı. 16 bin kişinin çalıştığı üniversiteside saatli ücrete tabi bazı görevlilerin de tasarruf kapsamında çalışma saatlerinin düşürüleceği öğrenildi.

GM 4 bin kişinin işine son verecek
ABD'Lİ otomotiv şirketi General Motors (GM), yıl sonuna kadar ABD'de 4 bin personeli daha işten çıkarmayı planlıyor. GM sözcüsü Tom Wilkinson, işçilere, standart kıdem tazminatı paketlerinin yanı sıra emeklilik yaşı yaklaşmışsa erken emeklilik şansı önerdiklerini söyledi. Ancak GM'den bazı personelin gönülsüz olarak işten çıkarılacağı belirtildi.