Kart borcuna düzenleme

Kredi kartlarından yıllık kullanım bedeli alınmayacak. İcra takibi başlatılmış, ihtar çekilmiş borçlar 60 gün içinde başvurulması halinde yeniden yapılandırılacak

Perşembe 25.06.2009
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009
ABONE OL
Kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören yasa Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasanın görüşmeleri sırasında metinde yer alan ve bankalara 'kredi kartı kullanım bedeli' olarak 35 lira alma hakkı veren madde, önerge ile metinden çıkarıldı. Ancak, kredi kartlarından aidat alınmasını önlemeye dönük bir yasaklama getirilmedi. Bu nedenle de, sözleşmeye dayanarak bankalar aidat almaya devam edecekler. Yasa ile birlikte, 31 Mayıs 2009 itibariyle ödeme ihtarı çekilmiş, icra takibi başlatılmış ya da banka tarafından takip olunan krediler grubuna sınıflandırılmış kart borçları yeni bir ödeme planına bağlanacak.

YENİ DÜZENLEMELER

Yasa çıktıktan sonra 60 gün içinde bankalara başvuranlar, icra takibine konu olmuş takip, dava masraf ve harçlarını ve nispi kanuni vekâlet ücretinin yüzde 25'ini de kabul edilen plan çerçevesinde ödeyecek.
Bir yıl içerisinde 3 taksitin ödenmemesi halinde, sağlanan haklar, kaldırılabilecek. nEsas borcun başvuru tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ödenmesi durumunda herhangi bir ilave borç çıkarılmayacak. Borcun vadeli ödenmesi durumunda, aylık eşit taksitler şeklinde ödenecek borç tutarı; 6 aylık vade için 1.04, 12 aylık vade için 1.08, 24 aylık vade için 1.18, 36 aylık vade için 1.26 ile çarpılarak hesaplanacak tutarın ay sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanacak.
Asgari ödeme tutarı, dönem borcunun yüzde 20'sinden az olamayacak.
Asgari ödeme yapılmadığında, sözleşmedeki gecikme faizi dışında yükümlülük olmayacak.
İhtar ya da icra başlatılan borç için 31 Mayıs 2009'a kadar Merkez Bankası'nca 3 aya kadar vadeli ağırlıklı ortalama mevduat faiz oranı esas alınarak, ilan edilecek aylık endeks katsayısı ile çarpılacak esas borç hesaplanacak.
Taksitlerin ödenmesi durumunda icra işlemleri duracak.