Türk milyoner sayısı 14 bin azaldı, 52 milyar $ buharlaştı

Merrill Lynch ve Capgemini tarafından hazırlanan "Dünya Varlık Raporu"na göre 32.8 2008'de Türk dolar milyonerlerinin sayısı yüzde 29 azaldı ve 33 bin 700'e geriledi

Çarşamba 25.06.2009
ABONE OL
Merrill Lynch ve Capgemini Türkiye'de de kişisel serveti 1 milyon doların üzerinde olan yüksek ve ultra yüksek varlıklı insan sayısını açıkladı. Buna göre Türkiye'de toplam varlığı 1 milyon doların üzerinde olan kişi sayısı 47 bin 600'dan 33 bin 700'e geriledi. Yani küresel ekonomik kriz döneminde 13 bin 900 Türk yatırımcı milyoner vasfını yitirdi. Araştırmaya göre dünya zenginlerinin ortalama serveti 3.8 milyon dolar düzeyinde. Bu hesaptan hareketle Türk milyonerlerin 2008 yılındaki toplam kaybının 52 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Merrill Lynch Türkiye Genel Müdürü Kubilay Cinemre, "İMKB'nin yıl içindeki toplam değer kaybının yüzde 60'lara ulaştığı ve emlak piyasasının yüzde 15-40 oranında gerilemesi servet sahiplerinin ciddi anlamda sarsılmasına neden oldu" yorumunu yaptı. Araştırmaya göre dünya genelinde dolar milyonerlerinin sayısı yüzde 15 azalırken, Türk zenginlerin sayısı yüzde 29 azaldı. Bu durum Türk zenginlerin krize hazırlıksız yakalandığı yorumlarını da beraberinde getirdi.

SABIR TAVSİYE ETTİ

Araştırmanın küresel sonuçları da son derece ilginç. 2007 yılında 40.7 trilyon doları yöneten zenginlerin 2008 yılındaki toplam serveti 32.8 trilyon dolara geriledi. Yani 7.9 trilyon dolarları buharlaştı. Aynı dönemde milyoner sayısı da 1 milyon 500 bin kişi azaldı ve 8.6 milyona düştü. Genel Müdür Cinemre, "2007'deki rakamlara ancak 2011'de ulaşabiliriz" diyerek zenginlere sabretmeleri önerisinde bulundu.

"TÜRKİYE'DE YAPACAK İŞ ÇOK"
CİNEMRE, ana ortakları olan Bank of America'nın dünyada faal olduğu finansal hizmet türlerini Türkiye'ye getirmek için çalıştıklarını ve birleşme sonrası Türkiye'de yola büyüyerek devam etme kararı aldıklarını söyledi. Cinemre, BoA'nın küresel uçak finansmanı alanında önemli bir oyuncu olduğunu hatırlatarak, "Türkiye'de yapacağımız çok işler olacak. Tabii ki bir günlük işler değil bunlar, ancak çalışmalarımızı şimdiden yürütüyoruz" dedi. Hazine'nin son eurobond ihracını yöneten Merrill Lynch'in Migros'un satılması işinde de rol üstlendiğini hatırlatan Cinemre "Birleşme ve satınlama olarak takip ettiğimiz bir çok iş var. Piyasa hızlandığı zaman bu tip işlerimiz de hızlanacak" dedi.

ÇİNLİ VE BREZİLYALILAR LİSTEDE YÜKSELDİ 
RAPORA göre dünyadaki servet dağılımının merkezindeki ülkeler değişmedi. ABD, Japonya ve Almanya dünya zenginlerinin yüzde 54'üne evsahipliği yapıyor. Geçen yıl iki ülke, dolar milyonerleri liginde basamak atladı. 2007 yılında Fransa'yı geride bırakarak beşinci olan Çin, bu yılda İngiltere'yi geride bıraktı ve 401 bin zengin ile zirveye bir adım daha yaklaştı.

HİNTLİ VE RUS ZENGİNLER SARSILDI
LİSTEDE
yükselmeyi başaran bir diğer ülke de Brezilya oldu. Sambacıların milyoner sayısı 8 bin kişi azalsa da, 131 bin zengin ile diğer ülkelere göre krizden daha az etkilendikleri için listeye 12. sıradan girmeyi başardılar. Dünyanın yükselen ekonomilerinden Hindistan'ın milyoner sayısı yüzde 31 düştü ve 84 bine geriledi. Krizin teğet geçmediği ülkelerden Rusya'nın dolar milyoneri sayısı yüzde 28.5 eridi ve 97 bine indi.

SAFARİYİ BIRAKIP SPA'YA YÖNELDİLER
RAPORA
göre, tutku yatırımlarının dağılımında da büyük bir değişim yaşandı. Zenginler bu dönemde safari gibi özel macera seyahatleri ile lüks tüketim harcamalarını ikinci plana iterken, sağlık harcamalarına daha fazla para harcadı. Milyonerlerin mücevher ve sanat koleksiyonlarına olan ilgisi bu dönemde de hız kesmez iken, yaptıkları bağış ve yardımlarda ciddi bir azalma yaşanması bekleniyor.

ULTRA VARLIKLI ZENGİN AÇMAZI
ARAŞTIRMAYA
göre 2007'de 103 bin 820 kişi olan "ultra yüksek varlıklı kesim" ciddi anlamda sarsıldı. Serveti 30 milyon doların üzerindeki kişilerin oluşturduğu "ultra yüksek varlıklıların" sayısı 2008'de 78 bine geriledi. Raporda "bu kişilerin sadece sayıları azalmadı, varlık toplamı da 23.9 trilyon dolara düştü" denilse de 2007'de bu kişilerin servetinin 15 trilyon dolar olduğu açıklanmıştı.