'Yatırım kararımız kesin tek bilinmeyen zaman'

Türkiye'ye enerji yatırımlarının bir zaman meselesi olduğunu belirten Ricardo Cordoba, "Yatırım yapıp yapmamaya ilişkin bir şüphemiz yok" diye konuştu

Çarşamba 25.06.2009
ABONE OL
General Electric'in (GE) Yönetim Kurulu Üyesi ve Batı Avrupa, Kuzey Afrika ve Türkiye'den Sorumlu Enerji CEO'su Ricardo Cordoba SABAH gazetesinini sorularını yanıtladı. Türkiye'ye mutlaka yatırım yapacaklarını ve bu konunun bir zamanlama sorunu olduğunu ve yatırım yapılıp yapılmayacağının tartışılmadığını belirtti. Cordoba, "Kriz gelmemiş olsaydı Türkiye'ye yatırımlar hızlanmış olacaktı" dedi. Cordoba İngilizce olarak da Türkiye'ye enerji yatırımları konusunda 'if' (belki) konusunun tartışılmadığını 'when' (ne zaman) konusunun tartışıldığını ifade etti. Cordoba şöyle konuştu: "Türkiye'den yine de önemli miktarda sipariş alıyoruz. Ama Türkiye ekonomisi de her ülke gibi krizden etkilendi. Krizin hemen ardından Türkiye'ye yatırımlar da hızlanacaktır. Bizim için Türkiye'ye yatırım konusu 'yapalım mı yapmayalım mı' değil daha çok 'ne zaman yapalım' sorusu ile yakından ilgili.

POTANSİYEL VAR

Türkiye'de çok güçlü iş ortaklarımız da bulunuyor. Türkiye'ye yatırım yapmadan da Türkiye dışından birçok işi Türkiye'den alabiliyoruz ve bu sayede çok başarılı oluyoruz. En iyi iş ortaklarımız Türkiye'de. Özellikle enerji alanında Türkiye'de çok büyük bir potansiyel var ve ileride bu alana çok fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Yatırım yapanlara da yardımcı olmamız gerekiyor" dedi. Türkiye'de OMV ve MET Enerjinin Samsun'daki 890 megawattlık doğalgaz çevrim santralının da ekipmanlarını yaptıklarını da hatırlatan Cordoba, "Projeler ortada. Herkes zamanlamayı merak ediyor. Ben kişisel olarak da Türkiye'ye çok inanıyorum. Türkiye Avrupa'nın bir parçası ve doğuya açılan kapısı bunun için de son derece kritik" dedi. Rüzgar türbini üretim konusuna da değinen Cordoba, "Biz diğer piyasa oyuncuları gibi dikey entgre bir yapıya sahip değiliz. Rüzgarda kendi teknolojimiz var ama malzemeleri çoğunlukla outsource ediyoruz. Dolayısıyla da bir yer de üretim yatırım kararı verebilmemiz için alt yüklenicilerimiz oraya yönlendirmemiz gerekiyor. Ama Türkiye'deki bu konudaki fırsatları ve olasılıkları yakından takip ediyoruz" dedi.

'GÜMÜŞ KURŞUN YOK'
Türkiye'nin doğalgaza ve yabancı kaynaklara giderek bağımlı olması ile ilgili soruyu da yanıtlayan Cordoba, "Geleceğin enerji sorununu çözmek konusunuda kimsenin elinde bir gümüş kurşun bulunmuyor. Enerji sorununu çözümü için bir kombinasyon olması gerekiyor. Kömür belki ürettiği karbon emisyonu nedeniyle tartışmalı olabilir. Ancak ben gelişen karbonun hapsedilmesi teknolojisinin gelişmesi ile emisyonların düşeceğine ve kömürün de enerji sorununun önemli bir çözümü olacağına inanıyorum" dedi.

BU MERKEZ EMİSYONLARI DÜŞÜRECEK
FRANSA'NIN Belfort kentinde bulunan gaz türbini fabrikalarını basına tanıtan GE burada yeni bir teknoloji merkezini de açtı. GE Enerji'nin bu teknoloji merkezi toplam 25 milyon euroya mal oldu. GE Enerji bu merkezde karbon emisyonlarını düşürmeye yönelik çalışma yapacak.