Baltıkların en büyük AVM’sine Türk imzası

Cuma 26.06.2009 15:24
Güncelleme: Cuma 26.06.2009 15:26
ABONE OL
Şehir içi alışveriş merkezleri alanında Avrupa'da sektör lideri olan Alman Ece firması Litvanya'nın başkenti Vilnüs'de Ozas Alışveriş Merkezi ile baltıkların en büyük alışveriş merkezini açmaya hazırlanıyor. Kayı İnşaat'ın yüklenici firma olarak yer aldığı projede 60 Türk Mühendis ve 1100 Türk işçi çalışıyor. Proje toplam 45000 metrekare alan üzerinde 165000 metrekare kapalı alan ve toplam 180 mağazadan oluşuyor. Mağazalar dışında süpermarket, sinema, kafe, restorant ve eğlence kompleksi ile hizmet verecek olan Ozas, görkemli mimarisi ile de dikkat çekiyor. Alışveriş merkezinin 20 ağustos 2009 tarihinde hizmete girmesi hedefleniyor. Ece Türkiye'de Metrocity, Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi, CarrefourSA Maltepe Park, ANKAmall, Antalya Migros Alışveriş Merkezi ve Espark Alışveriş Merkezi'ni yönetiyor.

Litvanya'daki Tek Türk

Global ekonomik kriz ile birlikte Litvanya'daki büyük inşaat projelerine ara verilirken, Ece Ozas projesinde hız kesmenden devam kararı almış. Litvanya'da iş yapan ilk ve tek Türk inşaat firması olan Kayı İnşaat bu projeye ayrı bir önem veriyor. Kayı İnşaat projenin zamanında tamamlanması için şantiyede 24 saat mesai ile çalışıyor. Dünyanın farklı ülkelerinde onlarca inşaat projesi gerçekleştiren Kayı İnşaat için Ozas projesi Baltıklarda referans proje konumunda.

AB'nin gözdesi

Litvanya 1990 yılında SSCB'den bağımsızlığını ilan eden ilk Sovyet Cumhuriyeti oldu. 2004 yılında Avrupa Birliği'ne katılan Litvanya eğitimli nüfusu ve ucuz insan gücü ile birliğin gözde ülkeleri arasında gösteriliyor. Litvanya Avrupa Birliğine katılmadan önce 2003 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 8.8'lik büyüme oranı ile aday ülkeler içinde en yüksek ekonomik büyüme oranını yakalamayı başarmış. 2008 yılı verilerine göre işsizlik oranı yüzde 4.7 olarak açıklanmış. Başkent Vilnüs 600 bin kişilik nüfusu ile 4 milyonluk Litvanya'nın en büyük şehri konumunda. Avrupa Birliği'nden gelen fonların büyük bir kısmı ile şehrin kuzey bölgesinde yükselen modern binalar ile şehrin modern yüzü oluşmaya başlamış. Litvanya kendisini Rusya'dan çok Avrupa'ya yakın gören tipik bir Baltık ülkesi olarak diğer Baltık ülkelerindeki refah seviyesine ulaşmayı hedefliyor.