Baymak güneşte liderliği hedefliyor

Güneş kolektörü üretimine 30 milyon $ yatıran Baymak, bu alanda dünya liderliğini hedefliyor. Şirket güneş pilleri için de yatırım planlıyor

Cuma 26.06.2009
ABONE OL
Baymak 30 milyon dolarlık yatırımla yeni güneş kolektörleri üretimine başladı. İngiliz Baxi Grubu'nun yüzde 50 ortak olduğu Baymak'ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan, "Hedefimiz en önemli güneş kolektörü üreticisi olmak. Belki en büyüğü olacağız. Bu yatırımın ardında güneş pilleri gelecek, güneş enerjisi ile elektrik üreten teknolojiler gelecek" dedi. Güneş kolektörleri yatırımı ile yıllık 150 bin adet güneş kolektörü ve ünitesi üretim kapasitesi olduğunu belirten Akdoğan, "İlk etapta yıllık 50 bin adetlik bir üretim öngörüyoruz. 2010 yılı gibi de tam kapasiteye ulaşacağız. Tam kapasiteye ulaştığımızda bu alandan elde edeceğimiz ciro 150 milyon euro olacak" dedi. Akdoğan o tarihte gerekli görülmesi halinde ikinci hat yatırımının da yapılabileceği bilgisini verdi. Bu yatırımla 2- 2,5 metrekarelik kolektör üretimi yapacaklarını ve amaçlarının 70 ülkeye bu ürünü satmak olduğunu belirten Akdoğan, "En rekabetçi pazarlara da bu ürünü satmak istiyoruz. Örneğin İspanya'ya. Kalite, teslimat ve fiyatta onların önünde olacağız" dedi. Ortaklarının ilk başta bu yatırımı Türkiye'ye değil İspanya'ya kurmayı düşündüğünü ifade eden Akdoğan, "Bu iş gündeme geldiğinde ben 'one minute' dedim. Bu yatırımı Türkiye'ye çektik. İkinci hattı İspanya'ya kurmayı düşünüyorlar. Öyle olursa İspanya'ya bu ürünü maliyetine satarım, yine de onları pazara sokmam" dedi.

GÜNEŞ PİLİ ÜRETECEK

Güneş enerjisi pilleri üretimi ile de yakından ilgilendiklerini belirten Özdoğan, bu konuda yatırımın 2011 yılı gibi planlandığın belirterek, "Ben o tarihten sonra pazarın açılacağını düşünüyorum. Alman bir firma ile ön ortaklık anlaşması imzaladık" dedi.

KRİZ DÜĞÜN GİBİ GELDİ
22 yılda 8 kriz gördüğünü belirten Akdoğan, "Kriz bağıra bağıra geldi. Dünyadaki rakiplerimiz şokta. Biz 2-3 yılda bir krize girdiğimiz için düğün gibi geldi" dedi.