Cuma 26.06.2009
Son Güncelleme: Cuma 26.06.2009

EPDK, akaryakıtçıya tavan fiyat getirdi, benzini 21 kuruş indirdi

Akaryakıt şirketlerine '20 Haziran'a kadar fiyat düşürmezseniz tavan fiyat uygulayacağım' diyen EPDK dün akaryakıt fiyatlarını 2 ay süreyle 'tavan fiyat' kararı aldı ve fiyatları 3 TL'ye, motorini ise 2.49 TL'ye çekti

ABONE OL
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), dün 10 saatlik uzun toplantısının ardından akaryakıt fiyatlarına, 2 ay süreyle 'tavan fiyat' uygulanmasına karar verdi. Kararın Resmi Gazete'de yayınlandığı gün, 95 oktan kurşunsuz benzin 3 lira 21 kuruştan 3 liraya inecek. EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, dağıtım şirketlerine, akaryakıt fiyatlarını en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumunu dikkate alarak belirlemeleri için 20 Haziran'a kadar süre verildiği anımsatıldı. Kurul'un, dün gerçekleştirdiği toplantıda, akaryakıt fiyatlarının ele alındığı belirtilen açıklamada, Kurul'un Petrol Piyasası Yasası kapsamında akaryakıtta 'tavan fiyat' uygulamasını başlattığı bildirildi.

TAVAN FİYATLAR

EPDK, dağıtım şirketi ve bayi marjları benzin için litrede 25 kuruş, motorinde 30 kuruş, kırsal motorinde 27.5 kuruş olarak düzenlendi. 2 ay süreyle Türkiye'de akaryakıt satış fiyatları, İtalya'da Cenova'daki Akdeniz pazar fiyatına ilişkilendirildi. Akaryakıt dağıtım ve akaryakıt bayi tavan fiyatları, İtalya'daki fiyatlar esas alınarak EPDK'nın belirlediği formül çerçevesinde pazartesi, çarşamba ve cuma günleri hesaplanacak, ertesi gün için uygulamaya konulacak.

MOTORİNDE DÜŞÜK

Karar, Resmi Gazete'de yayınlandığı gün uygulamaya girecek. Yarın yayınlanması beklenen kararla birlikte 95 oktan benzin 3 lira 21 kuruştan 3 liraya düşecek. Motorin 2 lira 56 kuruştan, 2 lira 49 kuruşa inecek. Kırsal motorin de 2 lira 45 kuruştan 2 lira 35 kuruşa gerileyecek. ANKARA

'Lelouche hayırlı olsun'
BABACAN, Fransa'da Pierre Lelouche'nun Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan olarak tayin edilmesiyle ilgili bir soru üzerine, yeni Fransız Bakanın daha önce Türkiye ve Fransa arasındaki sorunların teşhis edilmesiyle ilgili görev yaptığını anımsattı. Babacan, ''Türkiye ve Fransa arasındaki sorunlarda en büyük sıkıntı bilgi eksikliği. Türkiye'yi iyi bilen birisinin Avrupa Bakanı olması olumlu bir yaklaşım. Hayırlı olsun'' dedi.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Mola vermenin tam zamanı!
Keremcem ile mini sohbet

https://www.sabah.com.tr