Teknolojide büyük ödül Tren Denetim Sistemi ile Savronik'in

TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından düzenlenen 'Teknoloji Ödülleri'ne 41 başvuru geldi. Büyük ödül ise Tren Denetim Sistemi ile Savronik Elektronik'e gitti

Cuma 26.06.2009
ABONE OL
TÜBİTAK, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından 8'incisi düzenlenen Teknoloji Ödülleri ve Kongresinde büyük ödül, TDS-3000 Tren Denetim Sistemi ile Savronik Elektronik'in oldu. Sabancı Center'da düzenlenen ödül töreninde konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanı Hamdi Akın, teşvik edildiği takdirde mikro düzeydeki firmaların ekonomik değeri yüksek, ihraç edilebilir teknolojilere imza attığını belirtti. Eğitim, bilim, teknoloji ve inovasyona yatırım yapmanın Türkiye'yi rekabette bir adım öne çıkaracağını ifade eden Akın, küresel finansal krizi öne sürülerek Ar-Ge ve inovasyona yönelik yatırımlarda yakalanan ivmenin kaybedilmemesi gerektiğini vurguladı.

ÜRÜNE VE YENİLİĞE ÖDÜL
Ar-Ge, bilim ve teknolojinin, artık özel sektörün, üniversitelerin, siyasilerin ve genel olarak Türkiye'nin gündemine oturduğunu söyleyen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş, Türk firmalarının birçok uluslararası projede de yer aldığını, önümüzdeki senelerde bu firmalara ayrı bir kategoride de ödül verilebileceğini dile getirdi. Bu yıl 'ürün' ve 'yenilik ve teknoloji' kategorilerinde, 4 farklı firma ölçeğinde verilen ödüllerin yanı sıra kategori ve ölçekten bağımsız olarak en yüksek puanı alan firmaya büyük ödül verildi. Büyük ödülü, TDS-3000 Tren Denetim Sistemi ile Savronik Elektronik aldı.