Erdoğan: IMF'ye biz çok yakınız ancak onlar yakın mı bilmiyorum!

Başbakan Tayyip Erdoğan, Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri ile önümüzdeki haftalarda görüşerek nihai bir karara varacaklarını açıkladı

Cuma 27.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 27.06.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, hükümetten yetkililerle Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkililerinin önümüzdeki haftalarda görüşerek nihai bir karara varacaklarını söyledi. Erdoğan ziyarette bulunduğu Brüksel'de gazetecilere yaptığı açıklamada ülke olarak kendi ayakları üzerinde duracak konumda olduklarını belirterek "Ancak bir kredi bizi daha güçlü hale getirecek ve manevra alanını genişletecek. Önümüzdeki haftalarda hükümet yetkilileri, IMF ile görüşecek ve nihai bir karara varacaklar" şeklinde konuştu.

'ÜMİT EDERİM ANLAŞIRIZ'
Erdoğan bu sabah Brüksel'de yabancı basın mensuplarına yaptığı açıklamada da IMF ile bir anlaşma imzalamaya Türkiye'nin çok yakın olduğunu, ancak IMF'nin yakın olup olmadığını bilmediğini söyledi. Erdoğan, "Biz çok yakınız, ancak IMF yakın mı bilmiyorum. Ümit ederiz ki, mümkün olan en yakın zamanda ekonomik konuları içeren bir pakette anlaşırız... Başbakan Erdoğan daha önce "Eğer, IMF siyasi konulara girerse bu bizim için kabul edilemez" demişti. Başbakan'ın açıklamaları ile Borsa coşarken, faizler gevşedi. İMKB 100 endeksi dün de yüzde 1.18 prim yaparak 36 bin 756 puana yükseldi. Gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 11.94'e kadar geriledi.