Türk bankası yok, milyon dolarlar bavulla taşınıyor

Kuzey Irak'ta Türk bankasının faaliyet göstermemesi, bölge ile ticaret yapan işadamlarını Avrupalı firma yöneticileri şaşırtan usullerle para transferine yol açıyor

Cuma 27.06.2009
ABONE OL
Irak'ın özellikle kuzeyinde düzenli işlemeyen bankacılık sistemi ve Türk bankalarının faaliyet göstermemesi nedeniyle her gün milyonlarca doların bavullarla Habur'a taşındığı belirtildi. Irak'ta müteahhitlik ve nakliyat hizmeti veren Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Elçi, savaş sonrası Irak'ta yeniden yapılanma çalışmalarında yer alan Türk işadamlarının, Türk bankalarının olmaması nedeniyle para transferi sırasında sıkıntı yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

AVRUPALI ŞAŞIRIYOR
''Böyle olunca işadamları paralarını her türlü riski göze alarak TIR veya diğer araçlarla getirmek zorunda kalıyor. Hemen her gün yaklaşık 2 milyon dolar para risk altında Türkiye'ye getiriliyor. Irak ticaretinde, akreditasyon yok, banka yok, güvene dayalı bir ticaret var. Geçen yıl 3 milyar dolarlık ihracat yaptık. Bu da zor şartlar altında, güvene dayalı bir sistemle gerçekleşiyor. Avrupa ülkeleri bizim ticaretimizi gördüğümüzde şaşırıyor. 'Nasıl böyle bir ticaret yapıyorsunuz?' diye soruyorlar. Yaptığımız bir kumar. İş adamları paralarını TIR veya diğer araçlarla getirerek adeta kumar oynuyor.''

TÜRK ŞİRKETLERİ NE DİYOR?
Bankalara komisyon vermekte zorlanıyoruz

Irak'ta faaliyet gösteren 3 büyük Türk firmasından birinin Genel Müdürü Tarkan Kulak, Irak pazarında düşük kar marjlarıyla iş yapmaya çalışan firmaların, bankalara komisyon vermekte güçlük yaşadığını belirterek, "Bu sorun çözülürse ülke olarak ticaretin artması sonucu kalkınmanın gerçekleşeceğine inanıyoruz'' dedi. Kulak, Irak'ın kuzeyinde bir Türk ticaret ateşesinin de görev yapmasını istedi.
Irak'a mermer, karo ihracatı yapan firmanın sahibi İsmail Özçete de para transferinde yaşanan riski en az düzeye getirebilmek adına önce para transferinin gerçekleşmesini beklediğini söyledi. Özçete, 'Param gelmedikçe mal vermiyorum. Bu yöntemde de zaman zaman sıkıntı yaşıyoruz'' dedi.

IRAK'IN KUZEYİNDE ZİRAAT, HALKBANK OLMALI
ADANA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Şaban Baş da Irak ile yapılan ticarette en büyük sıkıntının bankacılık sistemi ve ticari yasalardan kaynaklandığını bildirdi. Baş, özellikle Türk iş adamlarının büyük ölçekli işler yaptığı Irak'ın kuzey bölgesinde bir Türk bankası kurulması için girişimlerde bulunduklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Burada Halkbank, Ziraat Bankası kurulmalı. Bu sıkıntıyı, TOBB aracılığıyla da ilgili yerlere iletiyoruz. Sorun bir an önce çözülmeli. Güvene dayalı ticaret bizi rahatsız ediyor. Hemen her gün 3-5 milyon dolarlar elden taşınarak Türkiye'ye getiriliyor. Paranın bu şekilde taşınması büyük risk."