Türkiye ve Çin'in hazırladığı otobandan işadamları geçecek

Çin ziyaretini sürdüren Cumhurbaşkanı Gül, iki ülkenin ekonomik ilişkileri geliştirme konusundaki siyasi kararlılığı en üst seviyede gösterdiğini bildirdi

Cuma 27.06.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için bulunduğu Çin'in başkenti Pekin'de Türkiye-Çin İş Forumu'na katıldı. Konuşmasının başında Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile yaptığı görüşmede ikili ilişkileri ileriye taşıma konusundaki kararlılıklarını bir kez daha ortaya koyduklarını belirten Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki mesafe uzak görünse de ilişkilerin gayet iyi olduğunu söyledi. ''Önemli olan siyasi kararlılıktır ve Çin devleti Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirmek konusunda bunu en üst seviyede gösterdi'' diyen Gül, iki devletin ilişkilerin hukuki ve siyasi altyapısını hazırlayarak bir otoban inşa ettiklerini ve bu otobandan iş adamlarının geçeceğini ve onların kazançlarının iki ülkenin ve insanlığın kazancı olacağını belirtti. Çin'in dünya siyaseti ile ekonomisinde ağırlığını hissettirdiğini kaydeden Gül, Çin'le kıyaslanamasa da Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük nüfusuna sahip olduğuna ve bu nüfusun genç, dinamik, eğitimli ve müteşebbis ruhlu olduğuna dikkati çekti. İki ülkenin de kendine has potansiyelleri olduğu değerlendirmesi yapan Gül, ziyareti sırasında Çin'de Türkiye'nin tam olarak keşfedilmemiş olduğunu, Çin'in de Türkiye'de tam olarak anlaşılmadığını gördüğünü söyledi.

60 MİLYON $'LIK YATIRIM AZ
Yurtdışında büyük yatırımı olan Çin'in Türkiye'de ortalama bir şirketin cirosu olabilecek miktarda, 60 milyon dolarlık yatırım yapmasının, Türkiye'nin Çin'deki yatırımlarının ise 150 milyon dolara yaklaşmasının iki ülkenin birbirini tanıyamamış olmasının ispatı olduğunu dile getirdi. Gül, "60 milyon dolar ile Çin'i yan yana getirmek mümkün değil, bu rakamlar yapılacak çok şey olduğunu gösteriyor" dedi.

'İŞBİRLİĞİNDE ACELE EDELİM KRİZDEN ÇIKIŞA HAZIR OLALIM'
YÜZYILIN en şiddetli ekonomik krizine Çin'in de, Türkiye'nin de sebep olmadığını ifade eden Gül, dünyanın yüzyılın küresel krizden bu yıl çıkmayı başaracağına ve derin krizden çıkışın hızlı olacağına olan inancını dile getirdi. "Daha çok acele etmemiz ve krizden çıkarken hazır olmamız gerekir" diyen Gül, Türk ve Çinli adamlarına iş yapma, yatırım yapma ve işbirliği kararlarını şimdi almaları çağrısında bulundu. Gül, krizden sonra adım atılırsa fırsatın kaçırılabileceğine dikkati çekti.

İKİ GÜNDE 5 BÖLGEYE KONTEYNER İNDİRECEĞİNİZ BAŞKA ÜLKE VAR MI?
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da "Beş bölgeye iki günde konteyner teslim edebileceğiniz başka ülke var mı?" diyerek, Çinli işadamlarına "gelin stratejik ortak olalım, ortak yatırımlar için konuşalım" diye seslendi. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da teşvik politikalarının avantajlarını anlatarak, Çinli iş adamlarını Türkiye'ye yatırım yapmaya davet etti. Türkiye'nin 10 yılda 128 milyar dolarlık enerji yatırımı yapacağına işaret eden Bakan Çağlayan, Türkiye'nin üretim üssü olabileceğini söyledi.

THY ÇİN SEFERLERİNİ 21'E ÇIKARACAK
THY geçtiğimiz aylarda, haftada 7'den 10'a çıkarılan Çin sefer sayısı şimdi de 21'e yükseliyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, haftada 7 gün Pekin, 7 gün Şanghay, 7 gün de Guanzhou seferleri olacağını ifade etti.