Çinli otomotiv üreticisi Türkiye'de yatırım yapmak için Konya'yı mesken seçti

Devlet Bakanı Çağlayan, Çinli bir otomotiv firmasının bir Türk firmasıyla ortaklık kurup, Türkiye'de fabrika açacağını söyledi

Pazartesi 29.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çinli bir otomotiv firmasının Türk firmasıyla ortaklık kurarak, Türkiye'de otomobil fabrikası açacağını bildirdi. Çağlayan, fabrikanın kurulacağı yer hakkında caydırıcı olmayacaklarını belirtirken, yetkililer fabrikanın Konya'ya kurulması üzerinde çalışmalar yapıldığını belirtiyor. Hatırlanacağı üzere Çinli Cherry Türkiye'de yıllardır yatırım yapmak için yer bakıyor.

ÇİN FOBİSİ OLUŞTU
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çin ziyaretinde açıklamalarda bulunan Zafer Çağlayan, "Çin'e hiç tehdit olarak bakmadım, hep fırsat olarak gördüm. Bizde Çin fobisi oluştu. Çin'den her şey alınır, ama hiçbir şey satılamaz diye düşünüyorduk. Çin'e satabilecek mallarımız olduğunun farkına varıyoruz'' diye konuştu. Yeni teşvik sistemi ve geçen yıl çıkarılan AR-GE yasası ile ilgili de görüş bbildiren Çağlayan, yasanın dünyada bir benzerinin olmadığına işaret ederek, Çin'le işbirliği yapılacak sektörlerin başında enerji, madencilik ve otomotivin geldiğini anlattı.

ENERJİYE BAKIYORLAR

Yapılan hesaplamalar sonucu, Türkiye'de önümüzdeki 10 yılda 130 milyar dolarlık enerji yatırımına ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Çağlayan, Çinlilerin başta nükleer santraller olmak üzere Türkiye'de enerji yatırımıyla ilgilendiklerini kaydetti. Dünyada üretilen sigaranın yüzde 40'ının Çin'de tüketildiğini belirten Çağlayan, ''Ben sigaraya karşıyım ama bu ticaret yapmamızı engellemez'' dedi. Çağlayan, Türkiye'den Çin'e tütün ihracatı konusuna yeni gelişmeler olacağını ve Çinlililerin bu konuda Türkiye'de temaslarda bulunacağını söyledi. Türkiye'nin dış ticaret verilerine ilişkin soruları da yanıtlayan Çağlayan, 2008'de 132 milyar dolarlık yatırımla rekor kırıldığını belirterek, "İhracat yapmak artık genetiğimize işledi" dedi. Çağlayan, bu yılki ihracatın 104 milyar dolar olarak hedeflendiğini, 25 Haziran itibariyle 42.5 milyar dolara ulaşıldığını belirtti. Yıl sonunda 100 milyar doların altına düşmemeyi ana hedef olarak belirlediklerini söyleyen Çağlayan, bu rakama ulaşmak için her ay 10 milyar dolar ihracat yapılması gerektiğini anlattı.