Irak'tan bavulla para taşıma dönemi bitiyor

Irak'ta iş yapan Türk işadamlarının en büyük problemi olan para transferi sorunu çözülüyor. Irak'ın en büyük devlet bankası olan Rafidain Bank bu yıl Türkiye'de şube açmayı planlıyor

Pazar 29.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
Irak'ta milyarlarca dolarlık iş yapan Türk işadamlarının en büyük problemi olan para transferi sorunu çözülüyor. Irak'ın en büyük devlet bankası olan Rafidain Bank bu yıl içinde Türkiye'de şube veya şubeler açmaya hazırlanıyor. Euromoney dergisine konuşan bankanın yönetim kurulu üyesi Mahmut Alwash bu yıl 10 yeni şube açacaklarını ve bu şubelerin Türkiye, Suriye, Fransa ve İngiltere'de faaliyet göstereceğini söyledi. BDDK yetkilileri ise bu konuda herhangi kadar bir açıklama yapmadı.

İŞADAMI TALEP EDİYOR
Türkiye ile Irak arasındaki ticaret yıllık ortalama ticaret hacmi 3 milyar doları aşarken bunun 2.5 milyar dolarlık bölümünün ihracat olması Irak'ı iş dünyası için önemli kılıyor. İğneden ipliğe, çimentodan gıdaya, elektronik cihazlardan demir- çeliğe kadar akla gelen her türlü ürünün ihraç edildiği Irak'ta yaşanan en büyük sorun ise ülkede sağlıklı bir bankacılık sisteminin bulunmaması. Yaşanan bu büyük sorun bölgede iş yapan Türk işadamlarının alacaklarını bavullarla taşımasına neden oluyor. Adam kaçrıma ve fidye olaylarının sıkça yaşandığı Irak'ta bu kadar büyük miktarda parayı taşımaktan tedirgin Türk işadamları ise Ziraat, Halk ve Vakıfbank'ın özellikle Kuzey Irak'ta faaliyet göstermesini istiyor. İşadamlarının bu çağrısına rağmen kamu bankalarının Türkiye'nin dış politikasından bağımsız hareket etmeleri mümkün değil. Irak'ın toprak bütünlüğü konusunda son derece hassas olan Ankara , muhatap olarak sadece Bağdat yönetimini kabul ediyor ve Kuzey'deki Kürt Bölgesel Yönetiminin elini güçlendirecek mesajlardan kaçınıyor. 2006'da Irak Merkez Bankası'ndan şube açma izni alan Ziraat Bankası, ilk şubesini güvenli olan Erbil yerine ateş çemberi olarak kabul edilen Bağdat'ta açtı.